Ricín obyčajný – rastlina, ktorá lieči aj zabíja

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: HORVÁTH, Peter – PANČÍK, Peter. 2017. Biopedia.sk: Ricín obyčajný – rastlina, ktorá lieči aj zabíja. [cit. 2024-04-25]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/rastliny/ricin-obycajny-rastlina-ktora-lieci-aj-zabija>.

Ricín obyčajný (Ricinus communis) mohutná bylina, rastúca až do veľkosti stromu, listy má dlaňovité, kvety vo vzpriamených súkvetiach. Dolu samčie so žltými peľnicami, hore samičie orgány s červenými bliznami. Semená majú typický mramorovaný vzhľad pripominajúci fazuľu. Zaujímavosťou je, že kvety opeľujú osy. Ricín pochádza z tropickej Afriky, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Najväčším producentom ricínových semien v súčasnosti je India.

Surový olej lisovaný zo semien obsahuje jedovatý proteín toxalbumín ricín. Terapeuticky sa dá používať až po technologickom spracovaní (čistenie, zahriatie na 80°C), kedy sa toxín denaturuje a stratí svoju účinnosť. Menej nebezpečný je alkaloid ricinín. Po rafinácii obsahuje olej triglyceridy kyseliny ricínoolejovej, olejovej, linolovej a steárovej.

Využitie link

Deťom sa podáva 1 kávová až 1PL oleja a dospelým 1-2PL. Začína pôsobiť po 2-3h. Ricínový olej je veľmi silné preháňadlo. Zvyšuje vylučovanie vody do čreva a črevnú peristaltiku. Olej možno užívať aj v tobolkách. Nasadzuje sa pri akútnej zápche a na vyčistenie čriev pred vyšetrením. Pre dlhodobé užívanie pri chronickej zápche nie je vhodný. Môže dochádzať k veľkým stratám minerálov a vody, poruchám trávenia a nechutenstvu. V liečbe onkologických ochorení sa používa vo forme protilátkového konjugátu ako imunotoxín. Nevýhodou je, že tieto konjugáty sú silné imunogény, a tak vyvolávajú nechcenú skorú imunitnú odpoveď, ktorá neutralizuje účinnosť týchto konjugátov.

Pre svoje lubrikačné schopnosti sa využíva v priemysle ako mazadlo motorov. Je rozpustný v alkohole, a preto sa používa ako tuková zložka vlasovej kozmetiky, lakov na nechty a iných prípravkov liečebnej kozmetiky. Je súčasťou olejových očných kvapiek. Nerozpúšťa sa v benzíne, a tak sa nedajú jeho škvrny na oblečení vyčistiť s benzínovým čističom, ale s alkoholom.

Na mieste je opatrné užívanie v tehotenstve a počas menštruácie pre možné zvýšenie prekrvenia v panvovej oblasti a riziko predčasného pôrodu.

Toxikológia link

Jedovaté sú semená, alebo nerafinovaný olej. Už jedno dobre rozžuté semeno môže vyvolať príznaky otravy. Smrteľné otravy sa dostavujú väčšinou po požití aspoň 10 semien. Nerozhryzené semená sú netoxické. Po parenterálnej aplikácii je toxicita až 1000x vyššia. Jeho LD50 je 22 μg / kg. Na bunkovej úrovni inhibuje syntézu bielkovín naviazaním sa na veľkú podjednotku ribozómov 60S.

Príznaky nastupujú s oneskorením 5-24h. Môže sa dostaviť silné podráždenie tráviaceho traktu, nauzea, vomitus, kolikovité bolesti brucha, hypotenzia, tachykardia, útlm CNS. Pri ťažkej otrave sú to krvavé hnačky, popáleniny sliznice tráviaceho traktu, bronchospazmus, hemolýza, poškodenie myokardu, pečene a obličiek. Alergické reakcie až anafylaktický šok môže vzniknúť aj bezprostredne po požití.

Terapia otravy. Uplatňuje sa podporná terapia. Robí výplach žalúdka, podáva sa aktívne uhlie, tekutiny a minerály.

Ricín v kriminalistike link

B. Mussolini používal olej pri vypočúvaní väzňov. Mnohí však kvôli dehydratácii zomreli. Najznámejší je prípad s bulharským novinárom Georgim Markovom, ktorý pracoval vo Veľkej Británii pre BBC. Bol na neho spáchaný atentát 7.septembra 1978. Neznámy muž s upraveným dáždnikom mu vpichol guličku naplnenú ricínom veľkosti špendlíkovej hlavičky do nohy. Markov zomrel o 4 dni neskôr 11.septembra 1978. V nedávnej dobe (2013) boli listy s ricínom rozposielané vysokým politickým predstaviteľom USA. Prezidentovi USA Barackovi Obamovi, primátorovi New Yorku a primátorovi Washingtonu.

Ďalšie články

Superrosidy

Viničotvaré (Viničovité), Kysličkotvaré (Kysličkovité), Malpígiotvaré (Fialkovité, Prýštecovité, Ľanovité, Vŕbovité, Rafléziovité), Lomikameňotvaré (Egrešovité, Tučnolistovité)

Fabidová vetva - bôbotvaré, bukotvaré a tekvicotvaré

Bôbotvaré (Bôbovité), Bukotvaré (Bukovité, Orechovité, Brezovité), Tekvicotvaré (Tekvicovité)

Fabidová vetva - ružotvaré

Ružotvaré (Ružovité, Morušovité, Pŕhľavovité, Konopovité)

forward