Vitajte na Biopedii

Biológia je najkrajšia veda. Mojou snahou, ako verného fanúšika biológie, je priniesť ti užitočné zhrnutie stredoškolského účiva z biológie a zároveň obohatiť tvoje vedomosti o podrobnejšie poznatky.

Skutočne múdry je ten, kto pozná sám seba. Lev Nikolajevič Tolstoj
Najnovšie články

Zoznam najnovších a naposledy aktualizovaných článkov.

Prehľadný obsah

Pre zjednodušenie je celý obsah učiva rozdelený do niekoľkých kapitol.

Biológia ako veda

Popíšeme si najdôležitejšie míľniky v oblasti biológie a metódy biologického výskumu. Naučíme sa rozdiel medzi vedeckou hypotézou a teóriou a dozvieme sa, čo sú modelové organizmy.

Biológia bunky

Nazrieme do histórie formulovania bunkovej teórie a zistíme, z akých chemických látok a štruktúr je zložená prokaryotická a eukaryotická bunka. Popíšeme si štruktúru a funkciu bunkových organel. Zistíme, ako prebieha delenie bunky a mnoho ďalšieho.

Molekulárna biológia

Preskúmame podstatu biologických javov na molekulárnej úrovni (replikácia, transkripcia, translácia). Popíšeme si niektoré techniky práce s nukleovými kyselinami (PCR, hybridizácia, izolácia, elektroforéza) a bielkovinami (izolácia, chromatografia, elektroforéza).

Evolúcia

Dozvieme kto to bol ten pán Darwin a čo vymyslel, zistíme ako na Zemi vznikol život a ako sa vyvíjala biosféra.

Systém živej prírody

Dozvieme sa stručnú históriu Zeme so zameraním sa na vývoj zemskej kôry, biosféry - od prekambria po štvrtohory - a budeme pátrať po pôvode života na Zemi. Naučíme sa princípy darwinizmu, poodhalíme dôkazy evolúcie a následne tieto poznatky využijeme k zatriedeniu organizmov - vírusov, baktérií, húb, rastlín a živočíchov - do systému živej prírody.

Genetika

Definujeme si genetiku ako vednú disciplínu a naučíme sa narábať so základnými genetickými pojmami. Popíšeme si Mendelove zákony dedičnosti a Hardyho-Weinbergov zákon a spravíme zopár príkladov. Naučíme sa, ako vznikajú mutácie DNA. Popíšeme si špecifiká genetiky baktérií, rastlín a ľudí.

Biológia človeka

Spoznáme históriu ľudského rodu a dozvieme sa čosi o vývine človeka z oplodneného vajíčka až po narodenie. Rozoberieme si ľudskú anatómiu a funkciu jednotlivých orgánových sústav.

Ekológia

Poukážeme na zásadný rozdiel medzi ekológiou a environmentalistikou - t.j. vedou o životnom prostredí. Popíšeme si základné abiotické a biotické faktory prostredia. Zistíme, čo je ekosystém, bióm a biosféra. Načrtneme základné problémy životného prostredia.

Biomolekuly

Definujeme si biologické makromolekuly z hľadiska štruktúry a funkcie v živých sústavách. Inými slovami, pozrieme sa na nukleové kyseliny, bielkoviny, tuky a cukry nielen z hľadiska biologického ale aj chemického.

MegaTest

MegaTest je online test z biológie, ktorý je úplne free.

megatest

Vyskúšaj si MegaTest. Po zohľadnení vašich pripomienok je stále kvalitnejší a objektívnejší.

Chcem sa otestovať

Sieň slávy

Ako registrovaný používateľ máš možnosť bojovať o TOP 10 umiestnenie vo výsledkoch MegaTestu.

Výhody pre registrovaných

Registráciou na Biopedii získaš až 1 výhodu:

  • podrobné výsledky tvojich testov z biológie, a.k.a. MegaTestu, sa archivujú a sú dostupné v prehľadnej tabuľke (len TEBE a nikomu inému)

Neváhaj preto a registruj sa hneď teraz.

Registrovať

foto autor autor

Po maturite na osemročnom gymnáziu v Rimavskej Sobote som vyštudoval biológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V rámci bakalárskej aj diplomovaj práce som sa venoval rastlinnej genetike. Doktorandské štúdium som absolvoval na Virologickom ústave SAV v Bratislave... čítaj ďalej na blog SME.sk Mgr. Peter Pančík, PhD.
Kontaktný formulár

Všetci slávni čarodejníci v histórii začínali vtedy, keď boli ako my - študenti. Nedokážeme snáď to čo oni? Harry Potter