Systém chordátov

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Systém chordátov. [cit. 2024-09-10]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/system-zivej-prirody/system-chordatov>.

Systém chordátov pozostáva predovšetkým zo zdroja Tirjaková a kol. (2015)(1) a Trnka (2018)(2). Taxonomické kategórie nižšie ako nadčeľade nie sú v tomto strome zobrazené.

1) Taxonomické postavenie korytnačkotvarých (Testudines) nie je úplne vyriešené. Podľa Tirjaková a kol. (2015)(1) a Trnka (2018)(2) sú zaradené medzi Anapsida, teda živočíchy s pôvodným typom anapsidnej lebky bez spánkových jám. Niektorí autori však absenciu spánkových jám korytnačiek považujú za druhotný znak a zaraďujú ich medzi Diapsida, podobne ako všetky ostatné recentné plazy.

2) Vtáky, ktoré sa vyvinuli z pravekých plazov, sú buď umiestnené v rámci vetvy plazov, resp. Sauropsida, alebo, a to najmä z pedagogických dôvodov, ako samostatná trieda v rámci čeľustnatcov.

3) Hoci cicavce (Mammalia) sú trieda, ktorá zahŕňa všetky súčasné cicavce, striktne vzaté, existuje širšia skupina zvaná SynapsidaSynapsida zahŕňa nielen cicavce, ale aj ich vyhynutých predkov, známych ako Therapsida. Toto ale v systéme zatiaľ riešiť nejdem, aby to neplietlo.

4) Systém cicavcov je relatívne jednoduchý: má dve podtriedy s dvomi nadradmi. Tirjaková a spol. (2015)(1) bohužiaľ neuvádza taxonomickú hodnotu cicavcov ani najbližších vnorených vetiev, preto sa inšpirujem aj systémom Trnka (2018)(2).

5) V prípade radov cicavcov však nebudem používať koncovku -tvaré, lebo mi znie v mnohých prípadoch príliš "umelo".

6) Trošku kreatívny budem v prípade vačkovcov. Z taxonomického hľadiska nie sú termíny Metatheria a Marsupialia synonymá, no neexistuje slovenský ekvivalent na ich odlíšenie. V podstate by to malo byť tak, že vačkovce v "širšom zmysle slova" (Metatheria) je nadradená skupina (napríklad s hodnotou infratriedy), ktorá zahŕňa okrem dnešných "moderných vačkovcov" – vačkovcov v "užšom zmysle slova" – (Marsupialia) (toto by mohlo mať hodnotu nadradu) aj ďalšie vyhynuté skupiny.

7) Slabozubce (Edentata) sa už v novších klasifikáciách nevyskytujú. Namiesto toho sa tento rad delí na 2 samostatné rady, ktoré však nemajú slovenský ekvivalent: Pilosa – zahŕňajú leňochy a mravčiare; a rad Cingulata – zahŕňajú pásavce.

  1. Tirjaková E., Vďačný P., Kocian Ľ.: Systém eukaryotických jednobunkovcov a živočíchov. (2015). Katedra zoológie PriF UK, Bratislava (1. vydanie).
  2. Trnka A.: Zoológia chordátov (Vybrané kapitoly). (2018). Pedagogická fakulta Trnavská univerzita.

Zopakuj si

1. Ktorý z nasledujúcich podkmeňov patrí do kmeňa chordátov?
arrow_forward_ios
2. Ktorý z nasledujúcich taxónov zahŕňa vtáky?
arrow_forward_ios
3. Ktorý z nasledujúcich radov patrí medzi cicavce?
arrow_forward_ios

Ďalšie články

Systém živej prírody (kompletný) (r. 2008)

Pre zaujímavosť uvádzam aj novší a podrobnejší systém celej živej prírody prebraný z učebníc pre Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave a z rôznych internetových stránok.

Systém jednobunkovcov podľa Adl et al. (2012)

Jednobunkové organizmy predstavujú pre systematikov stále veľký problém. Od konca 90-ych rokov 20. storočia bolo publikovaných veľa systémov, ktoré pomocou sekvenovania DNA sľubovali vyriešenie evolučných vzťahov. Nie vždy je to však také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať...

Systém mnohobunkových bezchordátov (Tirjaková a kol., 2015)

Zjednodušený systém mnohobunkovcov (okrem chordátov) prebraný z publikácie "Systém eukaryotických jednobunkovcov a živočíchov": Tirjaková a kol. (2015). Ako už názov napovedá, v samotnej publikácii je aj systém jednobunkovcov a chordátov, no tomu sa tu nevenujem.

forward