Systém bezchordátov (podľa Franc, 2005)

Uvedený systém pochádza z voľne stiahnuteľných 149 stranových skrípt Katedry biológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (Franc, 2005). Zaoberá sa bezchodrátmi - živočíchmi s najkomplikovanejšou a často menenou klasifikáciou. Súčasťou systému je zároveň aj rozsahom veľmi prijateľný popis každej skupiny živočíchov ako aj odkazy na ďalšiu literatúru v slovenskom i českom jazyku.

V. Franc. (2005). Systém a fylogenéza živočíchov

voľne dostupné skriptá Katedry biológie Fakulty prírodných vied, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Stiahnuť

Počet stiahnutí: 2062

Ríša: Protozoa - jednobunkovce

  1. kmeň: Sarcomastigophora
    1. podkmeň: Mastigophora - bičíkovce
      1. trieda: Phytomastigophorea - rastlinné bičíkovce
      2. trieda: Zoomastigophorea - živočíšne bičíkovce
    2. podkmeň: Opalinata - opaliny
    3. podkmeň: Sarcodina - koreňonožce
      1. nadtrieda: Rhizopoda - meňavkovce
        1. trieda: Lobosea - meňavky
        2. trieda: Caryoblastea
        3. trieda: Mycetozoea - slizovky
        4. trieda: Granuloreticulosea
      2. nadtrieda: Actinopoda - nitkonožce
        1. trieda: Radiolaria - mrežovce
        2. trieda: Heliozo(e)a - slncovky
  2. kmeň: Labyrinthomorpha - labyrintky
  3. kmeň: Apicomplexa - výtrusovce
    1. trieda: Gregarina - gregaríny
    2. trieda: Coccidia - kokcídie
    3. trieda: Haematozoea - krvinkovky
  4. kmeň: Myxozoa (?)
  5. kmeň: Microspora
  6. kmeň: Ascetospora
  7. kmeň: Pseudociliatea - panálevníky
  8. kmeň: Ciliophora - nálevníky
    1. trieda: Kinetofragminophora
    2. trieda: Oligohymenophora
    3. trieda: Polyhymenophora, Spirotricha

Ríša: Animalia - živočíchy

  1. oddelenie: Placozoa
    1. kmeň: Phagocytellozoa
  2. oddelenie: Parazoa
    1. kmeň: Porifera - hubky
      1. trieda: Calcarea - vápnice
      2. trieda: Demospongia - kremenice
      3. trieda: Hexactinellida
  3. oddelenie: Eumetazoa
    1. pododdelenie: Coelenterata
      1. kmeň: Cnidaria - pŕhlivce
        1. trieda: Hydrozoa - polypovce
        2. trieda: Myxozoa
        3. trieda: Cubomedusae - štvorhranky
        4. trieda: Scyphozoa - medúzovce
        5. trieda: Anthozoa - koraly
      2. kmeň: Acnidaria - nepŕhlivce
    2. pododdelenie: Bilateralia
      1. infraoddelenie: Mesozoa
        1. kmeň: Rhombozoa, Dicyemida
        2. kmeň: Orthonectida
      2. infraoddelenie: Acoelomata
        1. kmeň: Acoelomorpha - bezčrevovce
      3. infraoddelenie: Protostomia
      4. infraoddelenie: Deuterostomia

Infraoddelenie: Protostomia - prvoústovce

  1. skupina kmeňov: Pseudocoelomata
    1. kmeň: Gastrotricha - brušnobrvky
    2. kmeň: Chaetognatha - štetinatoústky
    3. kmeň: Gnathostomulida
    4. kmeň: Rotifera - vírniky
    5. kmeň: Acanthocephala - háčikohlavce
  2. skupina kmeňov: Spiralia
    1. nadkmeň: Atrochozoa
      1. kmeň: Plathelminthes - ploskavce
        1. podkmeň: Turbellariomorpha
          1. trieda: Turbellaria - ploskule, ploskulice
        2. podkmeň: Cercomeromorpha
          1. trieda: Monogenea
          2. trieda: Trematodes - motolice
          3. trieda: Cestodes - pásomnice
      2. kmeň: Cycliophora
      3. kmeň: Myzostomida
    2. nadkmeň: Trochozoa
      1. kmeň: Entoprocta - pamachovky
      2. kmeň: Tentaculata - chytadlovce
        1. trieda: Phoronidea - chytadlovky
        2. trieda: Bryozoa - machovky
        3. trieda: Brachiopoda - ramenonožce
      3. kmeň: Nemertini - pásnice
      4. kmeň: Mollusca - mäkkýše
        1. podkmeň: Amphineura
          1. trieda: Aplacophora - červovce
          2. trieda: Polyplacophora - chitóny
        2. podkmeň: Conchifera - schránkovce
          1. trieda: Monoplacophora - čiapočkovce
          2. trieda: Gastropoda - ulitníky
          3. trieda: Scaphopoda - zubovky
          4. trieda: Lamellibranchia, Bivalvia - lastúrniky
          5. trieda: Cephalopoda - hlavonožce
      5. kmeň: Sipunculidea
      6. kmeň: Echiuridea - chobotníčky
      7. kmeň: Annelida - obrúčkavce
        1. trieda: Polychaeta - mnohoštetinavce
        2. trieda: Oligochaea - máloštetinavce
        3. trieda: Hirudinea - pijavice
      8. kmeň: Pogonophora
    3. nadkmeň: Ecdysozoa
      1. kmeň: Nematoda - hlístovce
      2. kmeň: Cephalorhyncha - chobotohlavce
      3. kmeň: Tardigrada - pomalky
      4. kmeň: Onychophora - pazúrikavce
      5. kmeň: Arthropoda - článkonožce
        1. podkmeň: ✝ Trilobitae
        2. podkmeň: Chelicerata - klepietkavce
          1. trieda: Merostomata - hrotnáče
          2. trieda: Arachnoidea - pavúkovce
          3. trieda: Pantopoda - nohatky
        3. podkmeň: Crustacea - kôrovce
          1. trieda: Anostraca - žiabronôžky
          2. trieda: Phyllopoda - lupeňonôžky
          3. trieda: Maxillopoda - ústonôžkovce
          4. trieda: Malacostraca - rakovce
        4. podkmeň: Tracheata - vzdušnicovce
          1. nadtrieda: Myriapoda
            1. trieda: Symphyla - stonôžičky
            2. trieda: Pauropoda - málonôžky
            3. trieda: Diplopoda - mnohonôžky
            4. trieda: Chilopoda - stonôžky
          2. nadtrieda: Hexapoda - šesťnožce
            1. trieda: Entognatha
            2. trieda: Ectognatha, Insecta - hmyz
      6. kmeň: Pogonophora (?)
      7. kmeň: Tentaculata - chytadlovce (?)

Infraoddelenie: Deuterostomia - druhoústovce

  1. kmeň: Chaetognatha - štetinatoústky (?)
  2. kmeň: Echinodermata - ostnatokožce
    1. podkmeň: Pelmatozoa - stopkavce
      1. trieda: Crinoidea - ľaliovky
    2. podkmeň: Eleutherozoa - bezstopkavce
      1. trieda: Stellaroidea - hviezdovce
      2. trieda: Echinoidea - ježovky
      3. trieda: Holothuroidea - holotúrie
  3. kmeň: Enteropneusta - vnútrožiabrovce
    1. trieda: Pterobranchia - krídložiabrovce
    2. trieda: Balanoglossa - žaluďovce
Zvyšné kmene druhoústovcov patria už medzi chordáty, a tie tento systém nerozoberá.