Systém podľa Biopedia.sk (r. 2000)

Na Biopedii je dočasne (!) použitý starý systém vyučovaný na slovenských gymnáziách (okolo r. 2000). Prvojadrové (Prokaryota) a jadrové organizmy (Eukaryota) majú taxonomickú hodnotu nadríše. Oddelenie praorganizmov (Eobionta), ktoré zahŕňa vyhynutých, hypotetických predchodcov všetkých ostatných organizmov, sa väčšinou v iných deleniach nezohľadňuje. Takisto oddelenia siníc (Cyanophyta) a prvozelených rias (Prochlorophyta) sú už po novom zaradené do oddelenia baktérií (Bacteria). Podľa niektorých autorov sa pomenovaním živočích môže píšiť len mnohobunkový organizmus, a tak všetky jednobunkové živočíchy (Monocytozoa) patria de facto medzi prvoky, ktoré sú v systéme zaradené inde (napr. ríša Protista).

(Nadríša:) Prvojadrové organizmy (Prokaryota)

  1. ríša: Nebunkové organizmy (Subcellulata)
    1. oddelenie: Praorganizmy (Eobionta)
    2. oddelenie: Vírusy (Vira)
  2. ríša: Prvobunkové organizmy (Protocellulata)
    1. oddelenie: Baktérie (Bacteria)
    2. oddelenie: Sinice (Cyanophyta)
    3. oddelenie: Prochlorofyty (Prochlorophyta)
    4. oddelenie: Archeóny (Archaea)

(Nadríša:) Jadrové organizmy (Eukaryota)

  1. ríša: Rastliny (Plantae)
  2. ríša: Huby (Fungi)
  3. ríša: Živočíchy (Animalia)

Ríša: Rastliny (Plantae)

  1. podríša: Nižšie rastliny (Thallobionta)
    1. oddelenie: Červené riasy (Rhodophyta)
    2. oddelenie: Chromofyty (Chromophyta, Heterokontophyta)
      1. trieda: Žltohnedé riasy (Chrysophyceae)
      2. trieda: Žltozelené riasy (Xantophyceae)
      3. trieda: Rozsievky (Bacillariophyceae)
      4. trieda: Chaluhy (Phaeophyceae)
    3. oddelenie: Červenoočká (Euglenophyta, Euglenozoa)
    4. oddelenie: Zelené riasy (Chlorophyta)
      1. trieda: Vlastné zelené riasy (Chlorophyceae)
      2. trieda: Spájavky (Conjugatophyceae, Zygnematophyceae)
      3. trieda: Chary (Charophyceae)
  2. podríša: Vyššie rastliny (Cormobionta, Embryobionta)
    1. oddelenie: ✝ Ryniorasty (Rhyniophyta)
    2. oddelenie: Machorasty (Bryophyta)
    3. oddelenie: Plavúňorasty (Lycopodiophyta)
    4. oddelenie: Prasličkorasty (Equisetophyta)
    5. oddelenie: Sladičorasty (Polypodiophyta)
    6. oddelenie: ✝ Kordaitorasty (Cordaitophyta)
    7. oddelenie: Borovicorasty (Pinophyta)
      1. trieda: Ginká (Ginkgopsida)
      2. trieda: Ihličnany (Pinopsida)
    8. oddelenie: ✝ Lyginodendrorasty (Lyginodendrophyta)
    9. oddelenie: Cykasorasty (Cycadophyta)
    10. oddelenie: Magnóliorasty (Magnoliophyta)
      1. trieda: Dvojklíčnolistové (Magnoliopsida)
      2. trieda: Jednoklíčnolistové (Liliopsida)

Ríša: Huby (Fungi)

  1. trieda: Chytrídiomycéty (Chytridiomycetes)
  2. trieda: Riasovky (Oomycetes)
  3. trieda: Spájavé plesne (Zygomycetes)
  4. trieda: Vreckaté huby (Ascomycetes)
  5. trieda: Bazídiové huby (Basidiomycetes)

Ríša: Živočíchy (Animalia)

  1. podríša: Jednobunkovce (Monocytozoa, Protozoa)
    1. kmeň: Meňavkobičíkovce, Koreňonožcobičíkovce (Sarcomastigophora)
      1. podkmeň: Bičíkovce (st. Flagellata, nov. Mastigophora)
      2. podkmeň: Koreňonožce (st. Rhizopoda, nov. Sarcodina)
        1. trieda: Meňavky (Amoebina)
        2. trieda: Dierkavce (Foraminifera)
        3. trieda: Mrežovce (Radiolaria)
        4. trieda: Slncovky (Heliozoa)
    2. kmeň: Výtrusovce (Sporozoa, Apicomplexa)
      1. trieda: Kokcídie (Coccidia)
      2. trieda: Hemosporídie (Haemosporidia)
    3. kmeň: Riasničkavce (Ciliophora)
  2. podríša: Mnohobunkovce (Polycytozoa, Metazoa)
    1. kmeň: Hubky (Porifera)
    2. kmeň: Pŕhlivce (Cnidaria)
      1. trieda: Polypovce (Hydrozoa)
      2. trieda: Medúzovce (Scyphozoa)
      3. trieda: Koraly (Anthozoa)
    3. kmeň: Nepŕhlivce (Acnidaria)

Skupina: Prvoústovce (Protostomia)

  1. kmeň: Ploskavce (Plathelminthes)
    1. trieda: Ploskulice (Turbellaria, Acoelomorpha)
    2. trieda: Motolice (Trematodes)
    3. trieda: Pásomnice (Cestodes)
  2. kmeň: Okrúhlovce (Nemathelminthes)
    1. trieda: Vírniky (Rotatoria)
    2. trieda: Hlístovce (Nematoda)
  3. kmeň: Mäkkýše (Mollusca)
    1. podkmeň: Prvomäkkýše (Amphineura)
    2. podkmeň: Schránkovce (Conchifera)
      1. trieda: Ulitníky (Gastropoda)
      2. trieda: Lastúrniky (Bivalvia, Lamellibranchia)
      3. trieda: Hlavonožce (Cephalopoda)
  4. kmeň: Obrúčkavce (Annelida)
    1. trieda: Mnohoštetinavce (Polychaeta)
    2. trieda: Opaskovce (Clitellata)
      1. podtrieda: Máloštetinavce (Oligochaeta)
      2. podtrieda: Pijavice (Hirudinea)
  5. kmeň: Článkonožce (Arthropoda)
    1. podkmeň: Trilobitovce (Trilobitomorpha)
    2. podkmeň: Klepietkavce (Chelicerata)
      1. trieda: Hrotnáče (Merostomata)
      2. trieda: Pavúkovce (Arachnida)
    3. podkmeň: Žiabrovce (Branchiata)
      1. trieda: Kôrovce (Crustacea)
    4. podkmeň: Vzdušnicovce (Tracheata)
      1. trieda: Mnohonôžky (Diplopoda)
      2. trieda: Stonôžky (Chilopoda)
      3. trieda: Hmyz (Insecta)

Skupina: Druhoústovce (Deuterostomia)

  1. kmeň: Ostnatokožce (Echinodermata)
  2. kmeň: Chordáty (Chordata)
    1. podkmeň: Plášťovce (Tunicata)
    2. podkmeň: Bezčrepovce (Acrania)
    3. podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
      1. trieda: Kruhoústnice (Cyclostomata)
      2. trieda: Drsnokožce (Chondrichtyes)
      3. trieda: Ryby (Osteichthyes, Pisces)
      4. trieda: Obojživelníky (Amphibia)
      5. trieda: Plazy (Reptilia)
      6. trieda: Vtáky (Aves)
      7. trieda: Cicavce (Mammalia)