Biopedia.sk logo
© Biopedia.sk 2024

Systém podľa Biopedia.sk (r. 2000)

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2016. Biopedia.sk: Systém podľa Biopedia.sk (r. 2000). [cit. 2024-10-26]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/system-zivej-prirody/system-podla-biopedia-2000>.

Prvojadrové a jadrové organizmy majú taxonomickú hodnotu nadríše. Vopred upozorňujem, že nasledovný systém je len historický a v súčasnosti do značnej miery prekonaný.

Prvojadrové organizmy link

Oddelenie praorganizmov, ktoré zahŕňa vyhynutých, hypotetických predchodcov všetkých ostatných organizmov, sa väčšinou v iných deleniach nezohľadňuje. Takisto oddelenia siníc a prvozelených rias sú už po novom zaradené do oddelenia baktérií.

V súčasnom taxonomickom systéme sa teda termín Prokaryota používa striktne pre baktérie a archeóny, zatiaľ čo vírusy, viroidy a priony sú považované za nebunkové entity a nemajú svoje miesto medzi klasickými organizmami.

Jadrové organizmy link

Ide o upravený Whittakerov systém s tým, že jednobunkové živočíchy nie sú zaradené do samostatnej ríše, ale tvoria podríšu v rámci živočíchov. Rovnako tak aj rastlinné jednobunkovce (riasy) tvoria podríšu v rastlinnej ríši.

Ríša: Huby link

Huby (Fungi) sa niekedy ešte neformálne rozdeľujú na nižšie (chytrídiomycéty, oomycéty, plesne) a vyššie huby (vreckaté a bazídiové huby). Lišajníky sú symbiotické organizmy huby s rastlinou (riasou) a do systému sa začleňujú tam, kam patrí ich hubová zložka.

Ríša: Živočíchy link

Hubky, pŕhlivce a nepŕhlivce nepatria medzi prvoústovce ani druhoústovce, tak zaujímajú osobitné kmene v rámci mnohobunkových živočíchov. Pŕhlivce a nepŕhlivce sa niekedy označujú pojmom mechúrniky.

Aby to dávalo trošku zmysel a jednotlivé kmene len tak neplávali mimo systému, vytvoril som pre kmeň hubky samostatnú "skupinu", a spomínané pŕhlivce a nepŕhlivce zaradil do skupiny mechúrniky. Neskôr sa dozviete že takéto rozdelenie skutočne existuje, no je ešte o trošku zložitejšie.

Zopakuj si

Nasledujúce otázky sú interaktívne. Klikni na otázku a zobrazí sa ti minitest. Pozor, správnych odpovedí môže byť viacero!

Ďalšie články

Úvod do systematiky

Živú prírodu nemožno jednoducho a hlavne jednoznačne klasifikovať. V súčasnosti sa používa zaradenie organizmov do systému z hľadiska ich fylogenetickej príbuznosti, čo je niekedy veľmi problematické. Ani v súčasnej modernej dobe nie je zaradenie niektorých skupín organizmov jednoznačné a možno sa stretnúť s viacerými variantami.

Prehľad historických taxonomických systémov

Prehľad historických taxonomických systémov

Zväčšovaním poznatkov a rozvojom nových technológií sa v priebehu histórie mnohokrát fylogenetické stromy menili, a to dokonca aj na tej najvyššej úrovni hierarchie (nadríše, ríše, podríše a pod.). Za zmienku stoja systémy podľa Linného (r. 1735), Haeckela (r. 1866), Whittakera (r. 1969) a Woeseho (r. 1990).

Systém bezchordátov (podľa Franc, 2005)

Systém bezchordátov (podľa Franc, 2005)

I napriek tomu, že Whittakerov systém má mnohé prednosti a didaktické výhody, v ostatných rokoch niektoré vyššie taxóny (najmä z ríše prvokov, ale i spomedzi tzv. nižších živočíchov), zmenili dosť podstatne svoje postavenie v systéme alebo i vnútorné triedenie.

Systém živej prírody (kompletný) (r. 2008)

Systém živej prírody (kompletný) (r. 2008)

Pre zaujímavosť uvádzam aj novší a podrobnejší systém celej živej prírody prebraný z učebníc pre Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave a z rôznych internetových stránok.

Systém jednobunkovcov podľa Adl et al. (2012)

Systém jednobunkovcov podľa Adl et al. (2012)

Jednobunkové organizmy predstavujú pre systematikov stále veľký problém. Od konca 90-ych rokov 20. storočia bolo publikovaných veľa systémov, ktoré pomocou sekvenovania DNA sľubovali vyriešenie evolučných vzťahov. Nie vždy je to však také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať...

Systém mnohobunkových bezchordátov (Tirjaková a kol., 2015)

Zjednodušený systém mnohobunkovcov (okrem chordátov) prebraný z publikácie "Systém eukaryotických jednobunkovcov a živočíchov": Tirjaková a kol. (2015). Ako už názov napovedá, v samotnej publikácii je aj systém jednobunkovcov a chordátov, no tomu sa tu nevenujem.

forward