Biopedia.sk logo
© Biopedia.sk 2024

Primáty

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Primáty. [cit. 2024-11-21]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/zivocichy/primaty>.

Rad: Primáty link

Primáty (Primates) predstavujú veľkú skupinu prevažne stromových živočíchov, ktoré majú dlhé ramená a nohy. Na nohách majú po päť prstov, zväčša s ploskými nechtami. Palec má väčšina postavený kolmo k ostatným prstom, čo im umožňuje rôzne úkony. Všetky primáty majú dobrý zrak a oči smerujú dopredu. Mozog majú veľký s osobitne rozvinutou prednou časťou. Živia sa ovocím a semenami, ale niektoré druhy sú mäsožravé. Do tohto radu zaraďujeme aj človeka.

Podrad: Nižšie primáty link

Nižšie primáty (Prosimiae), známe tiež ako poloopice, majú pozdĺžnu tvárovú časť, veľké oči, kompletný chrup, na končatinách majú ešte pazúry, len na palci necht. Zadné končatiny sú dlhšie ako predné a na pohyb po stromoch im pomáha dlhý ovíjavý chvost. Predný mozog je už pomerne veľký, no mozgové hemisféry nie sú zbrázdené.

Čeľaď: Lemurovité link

Lemurovité (Lemuridae) sú endemické pre Madagaskar a Komory. Typické je pre ne stredne veľké telo, dlhý chvost a hustá, mäkká srsť rôznych farieb. Sú stromové a väčšinou bylinožravé. Vyskytujú sa vo vlhkých lesoch. Majú dobre vyvinutý čuch a zrak. Niektoré druhy sú aktívne počas dňa, iné v noci. V sociálnych skupinách, ktoré môžu mať až 30 jedincov, dominujú samice. Mnoho druhov je ohrozených v dôsledku straty biotopov a ľudskej činnosti.

Lemur kata (syn. l. mačkovitý, Lemur catta) dosahuje dĺžku 45 cm, chvost 55 cm. Svoje teritórium si značkuje výlučkami pachových žliaz. Lemury žijú na Madagaskare v mnohočlenných skupinách. Živia sa plodmi, listami, kôrou a trávou.

Lemur kata
Lemur kata
Čeľaď: Okáľovité link

Okáľovité (Tarsiidae) sú rozšírené v oblasti juhovýchodnej Ázie, hlavne v Bruneji, Indonézii, Malajzii a na Filipínach. Tieto malé, nočné primáty sú známe svojimi veľkými očami, ktoré sú väčšie ako ich mozog. Majú dlhé zadné končatiny a chvosty, čo im umožňuje skákať na veľké vzdialenosti. Živia sa prevažne hmyzom a drobnými stavovcami. Ekologicky sa vyskytujú v lesoch, najmä tam, kde rastú liany, ktoré im poskytujú oporu pri lezení. Okálovité sú veľmi citlivé na stres a svetlo, a ich chov v zajatí je veľmi náročný.

Okáľ filipínsky (Carlito syrichta) je druh endemický pre Filipíny. Má zamatovú srsť béžovej až hnedosivej farby. Patrí medzi najmenšie primáty, je dlhý len 10 až 15 cm. Jeho veľké oči poskytujú výborné nočné videnie. Okále sú hmyzožravé, ale lovia aj drobné stavovce. Sú aktívne v noci a cez deň sa ukrývajú v hustej vegetácii. Vyznačujú sa schopnosťou otáčať hlavu o 180 stupňov.

Okáľ filipínsky
Okáľ filipínsky
Čeľaď: Lorisovité link

Lorisovité (Lorisidae) žijú v tropickej centrálnej Afrike a v južnej a juhovýchodnej Ázii. Sú to štíhle, nočné a stromové živočíchy s vlnitou sivou alebo hnedou srsťou. Majú veľké oči, malé uši, protistojné palce a krátke ukazováky. Ich chvosty sú krátke alebo úplne chýbajú. Lorisovité sa pohybujú pomaly a nepreskakujú medzi konármi. V prípade nebezpečenstva sa nehýbu, aby splynuli s okolím.

Útloň váhavý (Nycticebus coucang) sa vyskytuje v Indonézii, západnej Malajzii, južnom Thajsku a Singapure. Meria 27 až 38 cm. Má charakteristický vzhľad s veľkými očami, vlhkým nosom, plochou tvárou a zakrpateným chvostom. Živí sa miazgou, nektárom, ovocím a hmyzom a má veľmi pomalý metabolizmus. Je zvyčajne samotársky.

Útloň váhavý
Útloň váhavý
Podrad: Vyššie primáty link

Vyššie primáty (Simiae, Anthropoidea) tvoria najvyšší stupeň vývoja všetkých stavovcov. Hemisféry predného mozgu prekrývajú aj mozoček a sú hodne zbrázdené. Na všetkých prstoch majú nechty namiesto pazúrov.

Vyššie primáty sa rozlišujú do troch recentných nadčeľadí:

  1. Malpoidovce (Ceboidea) – juhoamerické širokonosé opice – majú širokú prepážku medzi nozdrami a odlišnú úpravu kostného zvukovodu vnútorného ucha (napr. vrešťanovité, malpovité)

  2. Mačiakoidovce (Cercopithecoidea) – africké a ázijské úzkonosé opice – majú úplnú prepážku medzi nozdrami a kostný zvukovod vnútorného ucha v podobe dlhej a úzkej trubice, nozdry smerujú viac-menej nadol, chvost je neovíjavý (napr. mačiakovité)

  3. Hominoidovce (Hominoidea) – ľudoopy – je pre ne typická stavba chrupu, pohybujú sa šplhaním, lezením alebo rúčkovaním z vetvy na vetvu (tzv. brachiácia) a majú vyspelé sociálne správanie; fylogeneticky sa vyvinuli z úzkonosých opíc (napr. gibonovité, hominidovité)

Ľudoopy (ľudoopice) sa stavbou tela najviac podobajú človeku, napriek tomu nie sú jeho priamym predchodcom, čo sa mnohokrát chybne interpretuje laickej verejnosti.
Čeľaď: Vrešťanovité link

Vrešťanovité (Atelidae) sú väčšinou väčšie opice s dĺžkou tela 34 až 72 cm a dlhými ovíjavými chvostami, ktoré používajú ako piatu končatinu. Žijú v hustých dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky, od Mexika po severnú Argentínu. Ich strava sa skladá hlavne z ovocia, listov a menších bezstavovcov. Sú polygamné a žijú v skupinách až do 25 dospelých jedincov.

Pavúčiak stredoamerický (Ateles geoffroyi) je príkladom typickej širokonosej opice. Dosahuje váhu až 9 kg. Pavúčiaky majú dlhý ovíjavý chvost, ktorým sa vešajú na konáre a chytajú predmety. Posledná tretina chvosta je holá a zakončená papilárnymi líniami podobne ako ľudské prsty. Končatiny sú v pomere k štíhlemu telu dlhé, palec na predných končatinách zmizol, a tak sa pavúčiaky môžu skvele pohybovať rúčkovaním v korunách stromov.

Pavúčiak stredoamerický
Pavúčiak stredoamerický

Vrešťan hrdzavý (Alouatta seniculus) dosahuje dĺžku 90 cm, chvost 90 cm. Je to najhlučnejšie zviera na svete. Má veľké hlasové orgány a svojím hlasitým škrekom a vrčaním si bráni svoje teritórium pred inými opicami.

Vrešťan hrdzavý
Vrešťan hrdzavý
Čeľaď: Malpovité link

Malpovité (Cebidae) žijú v tropických a subtropických oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Sú to stromové zvieratá, ktoré zriedkavo zostupujú na zem. Majú široké, ploché nosy a sú všežravé, pričom sa živia prevažne ovocím a hmyzom. Sú spoločenské a žijú v skupinách od 5 do 40 jedincov.

Malpa kapucínska (Cebus capucinus) je stredne veľká opica. Samec váži medzi 3 a 4 kg, samice sú menšie a vážia medzi 1,5 a 3 kg. Je pôvodná vo východnej Paname a v severozápadnej časti Južnej Ameriky.  Má čierne telo, chvost, nohy a vrch hlavy, zatiaľ čo hruď, hrdlo, tvár a ramená sú biele.

Malpa kapucínska
Malpa kapucínska
Čeľaď: Mačiakovité link

Mačiakovité (Cercopithecidae) sú čeľaď úzkonosých primátov starého sveta a zároveň najväčšou čeľaďou primátov. Žijú v Afrike a Ázii a obývajú rôzne prostredia, ako sú tropické dažďové pralesy, savany a hory. Sú stredne veľké až veľké, s dĺžkou tela od 34 po 70 cm. Väčšinou majú chvosty, ktoré ale nie sú ovíjavé. Preferujú rastlinnú stravu, ale sú všežravé a konzumujú aj hmyz, malé cicavce a iné dostupné potraviny. Sú sociálne a žijú v skupinách s matrilineálnou štruktúrou, kde samice zostávajú s matkami po celý život, zatiaľ čo dospievajúce samce opúšťajú svoju skupinu.

Mačiak husársky (Erythrocebus patas) žije v polopúštnych oblastiach západnej, východnej a strednej Afriky. Samec dosahuje dĺžku tela 60 až 87 cm a hmotnosť okolo 12,4 kg, samice sú menšie, s dĺžkou tela 49 cm a hmotnosťou 6,5 kg. Prispôsobil sa životu na zemi. Má dlhé končatiny a dokáže rýchlo bežať. Mačiaky sa združujú do mnohočlenných skupín, ktorým vládne jediný dospelý samec. Sú ohrozené stratou biotopu a lovom.

Mačiak husársky
Mačiak husársky

Makak rhesus (Macaca mulatta) je druh opice s viacerými rozpoznanými poddrumi, pochádzajúci z Južnej, Strednej a Juhovýchodnej Ázie. Má hnedú alebo sivú farbu, dĺžku tela 47–53 cm a chvost dlhý do 23 cm. Obýva rôznorodé prostredia od nížin po horské oblasti, často v blízkosti ľudských sídel. Žije v sociálnych skupinách do 200 jedincov, s matrilineárnym usporiadaním. Vďaka svojej anatomickej a fyziologickej podobnosti s človekom bol využívaný v mnohých medicínskych a biologických výskumoch, vrátane vývoja vakcín proti besnote, kiahňam a poliovírusu. Rh faktor bol taktiež pomenovaný po tomto druhu.

Makak rhesus
Makak rhesus

Pavián anubi (syn. p. olivový, Papio anubis) je najrozšírenejším druhom paviánov v Afrike. Obýva savany, stepi a lesy v 25 krajinách. Má zeleno-sivú srsť. Samce sú väčšie ako samice, dosahujú výšku až 70 cm a hmotnosť do 37 kg. Žijú v sociálnych skupinách od 15 do 150 jedincov, s komplexnou hierarchiou a rôznymi komunikačnými prostriedkami vrátane vokalizácií a gest. Živia sa rastlinami, malými cicavccami, vtákmi a bezstavovcami.

Pavián anubi
Pavián anubi

Mandril pestrotvárny (Mandrillus sphinx) je veľká opica, pôvodom zo stredozápadnej Afriky. Ide o jeden z najfarebnejších primátov, s červenou a modrou pokožkou na tvári a zadnej časti tela. Druh je pohlavne dimorfný, s tým, že samce majú väčšie telo, dlhšie očné zuby a výraznejšie sfarbenie. Mandrily žijú prevažne v tropických dažďových pralesoch, ale pohybujú sa aj po savanách. Živia sa prevažne ovocím a semenami, no konzumujú aj listy, huby a malé živočíchy. Tvoria veľké skupiny tvorené až stovkou jedincov.

Mandril pestrotvárny
Mandril pestrotvárny
Čeľaď: Gibonovité link

Gibonovité (Hylobatidae) sú menšie stromové ľudoopy, žijúce v subtropických a tropických lesoch od východného Bangladéša po Indonéziu. Vykazujú nízky pohlavný dimorfizmus. Sú bezchvosté a často tvoria dlhodobé páry. Sú ohrozené kvôli stratám biotopov a nelegálnemu lovu.

Gibon bieloruký (Hylobates lar) pochádza z juhovýchodnej Ázie. Má rôznu farbu srsti, biele ruky a nohy a okolo čiernej tváre biely prstenec srsti. Gibony žijú v nížinných a horských dažďových pralesoch. Ich stravu tvorí najmä ovocie, listy, ale aj hmyz. Žijú v monogamných pároch. Teritórium si chránia hlasnými volaniami. Rozmnožujú sa celoročne, samice rodia po šesťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré dojčia približne dva roky.

Gibon bieloruký
Gibon bieloruký
Čeľaď: Hominidovité link

Hominidovité (Hominidae), niekedy len skrátene hominidy, sú čeľaď veľkých ľudoopov, zahŕňajúca osem súčasných druhov v štyroch rodoch: orangutan, gorila, šimpanz a človek. Najbližší spoločný predok všetkých hominidov žil asi pred 14 miliónmi rokov. Hominidy sú dobre spoločensky organizované, omnivorné, a majú dlhé obdobie dospievania a starostlivosti o potomstvo.

Orangutan sundský (Pongo pygmaeus) obýva pralesy Sumatry a Bornea. Táto jediná ázijská ľudoopica je dnes najohrozenejšou opicou, pretože ľudia stále vyrubujú pralesy, bez ktorých orangutan nemôže žiť. Orangutany sú samotári a len zriedka sa združujú do skupín. Samce sú oveľa väčšie ako samice a na hlave majú tylový hrebeň, ktorý jej dodáva nápadne vysoký tvar, ako aj veľký kožný vak pod krkom. Orangutan ho používa pri hlasových prejavoch. Orangutany si na noc stavajú rukami hniezda, v ktorých spia.

Orangutan sundský
Orangutan sundský

Gorila obyčajná (Gorilla gorilla) je najväčšou opicou. Domov má v afrických pralesoch. Gorily žijú prevažne na zemi a vždy v rôzne početných skupinách. Každá skupina má najmenej jedného samca so "strieborným" chrbtom, ktorý je nadradený nad ostatné samce a všetky samice. Gorila sa živí výlučne rastlinnou potravou. Na pokojne stojaceho človeka neútočí.

Gorila obyčajná
Gorila obyčajná

Najznámejší z ľudoopíc je šimpanz učenlivý (Pan troglodytes). Obýva africké pralesy, ale preniká aj do lesnatej savany a vrchovských pralesov. Spoločenskou organizáciou stád sa odlišujú od ostatných primátov. Jednotlivé stáda sa spájajú a opäť rozpadávajú, ich zloženie sa mení. U šimpanzov sa vyskytuje určitá spolupráca, ojedinelá medzi primátmi. Pomáhajú si napríklad pri love a niektoré jedince schovávajú časť získanej potravy pre druhov.

Šimpanz učenlivý
Šimpanz učenlivý

Zopakuj si

Nasledujúce otázky sú interaktívne. Klikni na otázku a zobrazí sa ti minitest. Pozor, správnych odpovedí môže byť viacero!

Ďalšie články

Cicavce - vajcorodce, vačkovce a placentovce

Cicavce - vajcorodce, vačkovce a placentovce

Cicavce sú v mnohých znakoch najdokonalejšie stavovce prispôsobené životu na suchej zemi, ale druhotne aj vo vode. Charakteristické sú stálou telesnou teplotou, srsťou a zdokonalenou nervovou sústavou a starostlivosťou o potomstvo. Delia sa na vajcorodce a živorodce. Vajcorodce kombinujú znaky , cicavcov a plazov. U živorodcov vývin mláďat prebieha v tele matky. Živorodce sa delia na vačkovce a placentovce, ktoré využívajú placentu na výživu zárodku.

Hmyzožravce, netopiere, hlodavce a dvojitozubce

Hmyzožravce, netopiere, hlodavce a dvojitozubce

Hmyzožravce zahŕňajú čeľade ježovité, piskorovité a krtovité, napriek svojmu pomenovaniu sú väčšinou všežravce a často žijú pod zemou. Netopiere, ktoré zahŕňajú podkovárovité a večernicovité, sú jedinými lietajúcimi cicavcami a používajú echolokáciu. Hlodavce sú najpočetnejším radom cicavcov s hlodavými rezákmi a zahŕňajú vevericovité, bobrovité, plchovité, hrabošovité, myšovité a dikobrazovité. Dvojitozubce majú stále rastúce rezáky a zahŕňajú zajacovité.

Mäsožravce a plutvonožce

Mäsožravce a plutvonožce

Mäsožravce sú cicavce s ostrými pazúrmi a zubami prispôsobenými na trhanie mäsa, majú výborne vyvinutý sluch a čuch a väčšinou sa živia mäsitou potravou. Patrí sem päť hlavných čeľadí: lasicovité, psovité, mačkovité, medveďovité a hyenovité. Plutvonožce sú cicavce so skrátenými končatinami premenenými na plutvy, prispôsobené na život vo vode. Zahŕňajú tri hlavné čeľade: uškatcovité, tuleňovité a mrožovité. Plutvonožce sa živia rybami, mäkkýšmi a kôrovcami, a teda sú známe ako vodné mäsožravce.

Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Veľryby sú najväčšie vodné cicavce s vretenovitým telom a plutvovitým chvostom. Patria sem čeľade: veľrybovité, vráskavcovité, narvalovité, vorvaňovité a delfínovité. Sirény sú vodné bylinožravce s chvostom zakončeným plutvou, a zahŕňajú lamantínovité a dugongovité. Chobotnatce s čeľaďou slonovité sú najväčšie suchozemské cicavce s chobotom a veľkými klami. Slabozubce zahŕňajú rôznorodé čeľade leňochovité, mravčiarovité a pásavcovité.

Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Nepárnokopytníky sú bylinožravé cicavce s nepárnym počtom prstov na nohách a robustným telom. Patria sem čeľade: tapírovité, nosorožcovité a koňovité. Párnokopytníky majú párny počet prstov na nohách a sú významné pre človeka ako lovná zver aj domestikované zvieratá. Delia sa na neprežúvavce s jednoduchým žalúdkom, medzi ktoré patria hrochovité a sviňovité, a prežúvavce so zloženým žalúdkom, kam patria čeľade ťavovité, jeleňovité, turovité a žirafovité.

Vyhynuté skupiny chordátov

Vyhynuté skupiny chordátov

V priebehu evolúcie stavovcov sa vyvinulo množstvo zaujímavých a rozmanitých skupín, ktoré sú dnes už vyhynuté. Medzi tieto skupiny patria starobylé morské organizmy, ako konodonty a ostrakodermy, ako aj rané čeľustnaté ryby, akými boli plakodermy a akantódy. Významnú úlohu v prechode zo života vo vode na súš zohrali labyrintodonty, ktoré predstavujú prechod medzi rybami a obojživelníkmi. Postupne sa z týchto skupín vyvinuli pokročilejšie línie plazov a predkov cicavcov.

forward