Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce. [cit. 2024-09-10]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/zivocichy/velryby-sireny-chobotnatce-a-slabozubce>.

Rad: Veľryby link

Veľryby (Cetacea) sú najväčšie cicavce sveta žijúce vo všetkých oceánoch. Spomedzi cicavcov sú najlepšie prispôsobené životu vo vode. Vretenovité telo majú zakončené plutvovitým chvostom. Z končatín im zostali len predné, ktoré sa premenili na plutvy a plnia úlohu kormidiel. Veľké druhy nemajú zuby, ale tzv. kostice, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 4 metre. Pomáhajú pri filtrovaní potravy, ktorou je tzv. makroplanktón – mäkkýše, hlavonožce a malé ryby. Ako všetky cicavce, aj veľryby dýchajú pľúcami. Zdržujú sa preto len v malých hĺbkach, aby sa mohli občas nad hladinou nadýchnuť.

Čeľaď: Veľrybovité link

Veľrybovité (Balaenidae) zastupujú veľké druhy, dosahujúce dĺžku 15–18 metrov a váhu cez 100 ton. Majú charakteristickú úzku, klenutú hornú čeľusť s dlhými kosticami. Živia sa prevažne filtráciou makroplanktónu. Sú robustne stavané, nemajú chrbtovú plutvu a sú aspoň čiastočne migrujúce, pričom sa presúvajú do teplejších vôd na párenie a rodenie mláďat. Sú kriticky ohrozené kvôli historickému intenzívnemu lovu pre ich tuk.

Veľryba grónska (Balaena mysticetus) sa vyskytuje len v najsevernejších moriach Atlantického a Tichého oceánu, v oblasti plávajúcich ľadovcov. Vyznačuje sa masívnou trojuholníkovou lebkou, ktorú používa na prerážanie ľadu, a najdlhšími kosticami, ktoré môžu dosiahnuť až 4 metre. Veľryby grónske sú známe svojou dlhovekosťou, pričom niektoré jedince žijú viac ako 200 rokov.

Veľryba grónska
Veľryba grónska
Čeľaď: Vráskavcovité link

Vráskavcovité (Balaenopteridae) sú najväčšie známe zvieratá, aké kedy na Zemi žili. Ich hmotnosť môže dosiahnuť až 180 ton. Majú typické pozdĺžne záhyby kože na spodnej časti tela, ktoré im umožňujú výrazne rozšíriť ústa pri kŕmení. Živia sa prevažne kôrovcami a malými rybami rýchlym vmanévrovaním do húfov koristi a následným otváraním úst do veľkého uhla, čím pohltia veľké množstvo vody a potravy, ktorú následne prefiltrujú cez kostice. Vyskytujú sa vo všetkých svetových oceánoch a migrujú medzi tropickými oblasťami, kde sa rozmnožujú, a polárnymi oblasťami, kde sa kŕmia.

Vráskavec ozrutný (Balaenoptera musculus) je najväčší žijúci cicavec. Býva až 30 metrov dlhý a váži v priemere 115 ton. Je jednofarebne modrosivý, iba na spodnej strane má svetlejšie škvrny. Mláďa sa rodí až 7 m dlhé. Vráskavec žije vo všetkých oceánoch medzi Arktídou a Antarktídou.

Vráskavec ozrutný
Vráskavec ozrutný
Čeľaď: Narvalovité link

Narvalovité (Monodontidae) sú relatívne malé veľryby, dosahujú dĺžku 3–5 metrov. Nemajú chrbtové plutvy, ale úzky hrebeň pozdĺž chrbta. Sú vysoko vokálne a používajú echolokáciu.

Narval jednorohý (Monodon monoceros) dosahuje dĺžku 4,5 m. Má len jeden zub, ktorý sa samcom vyvíja do dlhého zakrúteného kla, vyrastajúceho cez otvor v hornej pere. Samce niekedy používajú kly pri vzájomných súbojoch, ich pravý účel však nie je známy. Narvaly sú jedny z najhlbšie potápajúcich sa cicavcov, dosahujú hĺbku až 2 370 metrov.

Narval jednorohý
upravené; pôvodný autor: пресс-служба ПАО "Газпром нефть", zdroj, CC BY-SA 4.0
Narval jednorohý

Bieluha morská (syn. b. žltobiela, Delphinapterus leucas) dorastá do dĺžky 5,5 m a váži až 1 600 kg. Žije v arktických a subarktických oblastiach a je známa svojou bielou farbou a vysokým hlasom, ktorý používa pri komunikácii. Beluga nemá chrbtovú plutvu, čo jej umožňuje ľahšie plávať pod ľadom. Tieto veľryby sa živia rybami, mäkkýšmi a kôrovcami. Majú približne 36 až 40 zubov, ktoré sú malé, tupé a mierne zakrivené a nepoužívajú ich na žuvanie ale len na uchopenie koristi.

Bieluha morská
Bieluha morská
Čeľaď: Vorvaňovité link

Vorvaňovité (Physeteridae) sú veľké druhy zubatých veľrýb, charakteristické robustným telom a veľkou hlavou a asymetricky umiestneným dýchacím otvorom na ľavej strane hlavy. Sú to výborní potápači. Známe sú taktiež dlhým obdobím starostlivosti o mláďatá.

Vorvaň tuponosý (Physeter macrocephalus) je s dĺžkou 18 m najväčším druhom zubatých veľrýb. Vo veľkej hranatej hlave, ako aj v trupe pozdĺž chrbtice sú dutiny naplnené žltkastou tekutou hmotou, ktorá na vzduchu zčasti tuhne na tuhý spermacet a sčasti sa oddelí ako spermacetový olej. Vorvaň žije v tropických moriach, ale občas sa zatúla i ďalej na sever alebo na juh. Početné zuby mu pomáhajú chytiť a rozžuvať veľké hlavonožce, ktorými sa živí.

Vorvaň tuponosý
Vorvaň tuponosý
Čeľaď: Delfínovité link

Delfínovité (Delphinidae) sú rozsiahla a rôznorodá čeľaď zubatých veľrýb, ktorá zahŕňa približne 40 recentných druhov žijúcich v moriach a oceánoch po celom svete. Delfíny sú známe svojou inteligenciou, komplexným spoločenským správaním a schopnosťou echolokácie. Majú aerodynamické telá, ktoré sú prispôsobené na rýchle plávanie. Živia sa prevažne rybami a hlavonožcami. Dorozumievajú sa zvukmi a často žijú v skupinách. Mného druhy sa dajú veľmi dobre vycvičiť.

Delfín obyčajný (Delphinus delphis) je najpočetnejší druh veľryby na svete s celosvetovou populáciou okolo 6 miliónov. Tieto delfíny žijú v teplých a miernych oceánoch a sú charakteristické tmavým chrbtom, bielym bruchom a svetlým vzorom v tvare presýpacích hodín na bokoch. Dosahujú dĺžku 1,9 až 2,5 metra a vážia od 80 do 150 kilogramov. Živia sa rybami a hlavonožcami. Často tvoria skupiny s až niekoľko tisíc jedincami.

Delfín obyčajný
upravené; pôvodný autor: NOAA NMFS, zdroj, CC0
Delfín obyčajný

Kosatka dravá (Orcinus orca) je najväčší druh tejto čeľade. Dorastá do dĺžky 5 až 9,8 metra. Samce sú výrazne väčšie než samice; môžu vážiť až 10 ton, zatiaľ čo samice zvyčajne vážia okolo 7 ton. Kosatky sú známe svojou čiernobielou farbou a veľkými chrbtovými plutvami, ktoré môžu u samcov dosiahnuť výšku až 1,8 metra. Kosatky sú vysoko inteligentné a spoločenské zvieratá, ktoré žijú v komplexných matriarchálnych skupinách. Sú to predátory, lovia široké spektrum koristi vrátane rýb, tuleňov, delfínov a veľkých veľrýb. Kosatky komunikujú prostredníctvom rôznych zvukov a používajú echolokáciu na navigáciu a lovenie koristi.

Kosatka dravá
upravené; pôvodný autor: Robert Pittman, zdroj, CC0
Kosatka dravá

Rad: Sirény link

Sirény (Sirenia) sú prispôsobené životu vo vode. Hlava je oddelená od tela krkom, preto je pohyblivá. Predné končatiny sú premenené na plutvy. Chvost je tiež zakončený plutvou. Chrup je degenerovaný. Majú dobre vyvinutý čuch. Žalúdok je zložený.

Čeľaď: Lamantínovité link

Lamantínovité (Trichechidae) je čeľaď vodných bylinožravých cicavcov, charakterizovaných vretenovitým telom, silným chvostom a prispôsobením na život v sladkých a brakických vodách tropických a subtropických oblastí. Sú významné svojou pomalou látkovou výmenou a dlhým životným cyklom, pričom zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystéme ako konzumenti vodných rastlín.

Lamantín širokonosý (Trichechus manatus) žije vo vodách Antíl a pri pobreží Floridy po severnú Brazíliu. Dorastá do dĺžky 6 m a váži 600 kg. Často vpláva aj do riek a počas rozvodnenia sa dostáva aj do rybníkov a močiarov. Predné končatiny má premenené na prsné plutvy so štyrmi ploskými nechtami. Zadné končatiny celkom chýbajú a telo sa končí veľkou okrúhlou chvostovou plutvou. Lamantíny, nazývané aj "morské kravy", sa pohybujú lenivo a spásajú vodné rastlinstvo.

Lamantín širokonosý
upravené; pôvodný autor: U.S. Department of the Interior, U.S. Geological Survey, zdroj, CC0
Lamantín širokonosý
Čeľaď: Dugongovité link

Dugongovité (Dugongidae) majú chvostovú plutvu vykrojenú, čím sa viac podobajú veľrybám, príbuzné sú však s lamantínmi. Na rozdiel od lamantínov, ktoré obývajú sladké a brakické vody, dugongovité žijú výhradne v slaných vodách. Dugongy sú prispôsobené na pastvu morskej trávy v plytkých pobrežných oblastiach tropických a subtropických morí.

Dugong morský (Dugong dugon) žije v Indickom oceáne a v západných oblastiach Tichého oceánu. Dorastá do dĺžky až 3 m a hmotnosti okolo 420 kg. Má vretenovité telo s delfínovitou chvostovou plutvou a hladkú kožu, ktorá je pri narodení svetlo krémová, ale s vekom tmavne na hnedo-šedú. Samce majú asi 25 cm dlhé kly.

Dugong morský
upravené; pôvodný autor: Geoff Spiby / www.geoffspiby.co.za, zdroj, CC BY-SA 3.0
Dugong morský

Rad: Chobotnatce link

Chobotnatce (Proboscidea) sú najväčšie suchozemské cicavce. Majú dlhý pohyblivý chobot (proboscis), ktorý je sídlom hmatu a čuchu. Rezáky hornej čeľuste sú premenené na kly. Koža dospelých jedincov je hrubá a takmer bez srsti.

Čeľaď: Slonovité link

Slonovité (Elephantidae) je čeľaď veľkých suchozemských bylinožravých cicavcov, ktorá zahŕňa slony a mamuty. Väčšina rodov a druhov v tejto čeľadi je vyhynutá, pričom v súčasnosti žijú len dva rody.

Slon africký (Loxodonta africana) žije v Afrike na juh od Sahary. Je vysoký 3,5 m a váži až 4 t. Jeho chobot sa končí dvoma prstovitými výbežkami. Väčšinu dňa slon trávi vyhľadávaním potravy. Aby sa dostal k najvrchnejším a najchutnejším listom neváha vytrhnúť celý strom zo zeme. Stepná forma slona afrického je o niečo väčšia ako pralesná forma.

Slon africký
Slon africký

Slon indický (Elephas maximus) sa veľmi podobá na svojho afrického príbuzného, je však menší, má menšie ušnice, oblejší chrbát a na zadných nohách nemá tri, ale štyri nechty. Kly majú len niektoré samce, a väčšinou sú menšie než pri slonovi africkom. Slony indické žijú v rodinných čriedach, ktorým vládne najstaršia samica. Počas najhorúcejších hodín odpočívajú, zvyšok dňa trávia vyhľadávaním potravy.

Slon indický
Slon indický

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) je jedným z minimálne 10 druhov rodu, ktorý žil od stredného pleistocénu až do konca holocénu. Bol jedným z posledných zástupcov rodu mamutov, pričom jeho najbližší príbuzný je slon indický. Samce dosahovali výšku ramien 2,67–3,49 m a váhu 3,9–8,2 tony, samice boli menšie, s výškou ramien 2,3–2,6 m a váhou 2,8–4 tony. Výrazným znakom boli jeho dlhé, špirálovito skrútené kly. Ich telo bolo pokryté hustou srsťou. Mali malé uši a chvost, aby minimalizovali stratu tepla. Mamut srstnatý koexistoval s ranými ľuďmi, ktorí využívali jeho kosti a kly na výrobu umenia, nástrojov a obydlí. Populácia mamutov začala klesať na konci neskorého pleistocénu, pričom posledné populácie prežili až do obdobia pred 4 000 rokmi.

Existencia zachovaných mäkkých tkanív a DNA mamutov viedla vedcov k úvahám o ich znovuoživení. Navrhované metódy zahŕňajú klonovanie, umelé oplodnenie a genetickú úpravu, avšak všetky čelia technickým, etickým a praktickým prekážkam. Genetická úprava dosiahla určitý pokrok, no stále je náročná.
Mamut srstnatý
Mamut srstnatý

Rad: Slabozubce link

Slabozubce (Edentata) majú redukovaný chrup, niektoré sú bezzubé. Zuby majú degenerované bez koreňov a bez skloviny. Žijú len v Južnej a Strednej Amerike.

V súčasnej klasifikácii sa tento rad delí na 2 samostatné rady, ktoré však nemajú slovenský ekvivalent:

  1. rad: Pilosa – zahŕňajú leňochy a mravčiare
  2. rad: Cingulata – zahŕňajú pásavce

Oba rady sa zaraďujú do nadradu Xenarthra, ktorý môže byť synonynom slabozubcov, no ich odborný názov zdôrazňuje, namiesto stavby zubov, prítomnosť špeciálneho kĺbového spojenia medzi bedrovými stavcami, čo dodáva dodatočnú stabilitu a pevnosť chrbtici.

Čeľaď: Leňochovité link

Leňochovité (Bradypodidae) sú na pohľad pomalé, lenivé cicavce, obývajúce tropické lesy Strednej a Južnej Ameriky. Žijú na stromoch, kde sa živia lístím. Spia tak, že visia chrbtom nadol, zachytené na konári dlhými, hákovitými pazúrmi. V dlhej srsti, a to najmä v období dažďov, im rastú zelené riasy, ktoré dávajú leňochom zelenú kryciu farbu. Ich pomalý metabolizmus im umožňuje šetriť energiu a dlhšie tráviť potravu.

Leňoch dvojprstý (Choloepus didactylus) má na predných nohách dva prsty. Dosahuje priemernú dĺžku 70 cm. Prirodzene má hnedo-žltú až bledohnedú srsť. Žije v dažďových pralesoch Južnej Ameriky.

Leňoch dvojprstý
upravené; pôvodný autor: Dave Pape, zdroj, CC0
Leňoch dvojprstý

Leňoch trojprstý (Bradypus tridactylus) má tri prsty. Dosahuje priemernú dĺžku 60 cm. Ich srsť má tmavošedú farbu s bledými škvrnami na hrdle.

Leňoch trojprstý
Leňoch trojprstý
Čeľaď: Mravčiarovité link

Mravčiarovité (Myrmecophagidae) sú ťažkopádne vyzerajúce bezzubé cicavce s dlhým lepkavým jazykom, ktorým chytajú termity a mravce. Väčšina mravčiarov žije v tropických lesoch a močaristých húštinách Strednej a Južnej Ameriky.

Mravčiar veľký (Myrmecophaga tridactyla) meria skoro 2,5 m, ale asi polovicu dĺžky tvorí huňatý chvost. Na predných nohách má silné zakrivené pazúry, ktorými otváva tvrdé kopy, vybudované tropickými termitmi. Potravu vyhľadáva v noci, cez deň spí skrútený do klbka, prikrytý huňatým chvostom.

Mravčiar veľký
upravené; pôvodný autor: Larissa Vaccarini Ávila, zdroj, CC BY 4.0
Mravčiar veľký
Čeľaď: Pásavcovité link

Pásavcovité (Dasypodidae) majú chrbát a hlavu pokryté pancierom z kostených doštičiek, potiahnutých vrstvou rohoviny. Doštičky vznikli zo spodnej vrstvy kože, rohovitý povrch zase z pokožky. Aby sa toto brnenie mohlo dobre ohýbať, delí sa na niekoľko pásov, spojených mäkkou kožou.

Pasávec deväťpásy (Dasypus novemcinctus) má 9 takýchto pohyblivých pásov. Pásavce sa pred nepriateľom bránia skrútením sa do klbka. Živia sa hmyzom a rastlinnou potravou.

Pasávec deväťpásy
upravené; pôvodný autor: gailhampshire from Cradley, Malvern, U.K, zdroj, CC BY 2.0
Pasávec deväťpásy

Zopakuj si

1. Ktorý druh z radu veľrýb je známy svojim dlhým zakrúteným klom?
arrow_forward_ios
2. Ktorý zo slonov má chobot zakončený dvoma prstovitými výbežkami?
arrow_forward_ios
3. Aký je hlavný spôsob získavania potravy veľrybami z čeľade veľrybovité?
arrow_forward_ios
4. Ktorý cicavec z radu slabozubce je charakteristický tým, že má telo pokryté pancierom z kostených doštičiek?
arrow_forward_ios
5. Medzi slabozubce patrí
arrow_forward_ios

Ďalšie články

Mäsožravce a plutvonožce

Mäsožravce sú cicavce s ostrými pazúrmi a zubami prispôsobenými na trhanie mäsa, majú výborne vyvinutý sluch a čuch a väčšinou sa živia mäsitou potravou. Patrí sem päť hlavných čeľadí: lasicovité, psovité, mačkovité, medveďovité a hyenovité. Plutvonožce sú cicavce so skrátenými končatinami premenenými na plutvy, prispôsobené na život vo vode. Zahŕňajú tri hlavné čeľade: uškatcovité, tuleňovité a mrožovité. Plutvonožce sa živia rybami, mäkkýšmi a kôrovcami, a teda sú známe ako vodné mäsožravce.

Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Nepárnokopytníky sú bylinožravé cicavce s nepárnym počtom prstov na nohách a robustným telom. Patria sem čeľade: tapírovité, nosorožcovité a koňovité. Párnokopytníky majú párny počet prstov na nohách a sú významné pre človeka ako lovná zver aj domestikované zvieratá. Delia sa na neprežúvavce s jednoduchým žalúdkom, medzi ktoré patria hrochovité a sviňovité, a prežúvavce so zloženým žalúdkom, kam patria čeľade ťavovité, jeleňovité, turovité a žirafovité.

Primáty

Primáty sú skupina prevažne stromových živočíchov s piatimi prstami na nohách a vyvinutým zrakom, ktoré sa živia ovocím, semenami a niektoré aj mäsom. Nižšie primáty, ako lemurovité, okáľovité a lorisovité, majú veľké oči a pazúry. Vyššie primáty sa delia na tri nadčeľade: širokonosé opice (vrešťanovité a malpovité), úzkonosé opice (mačiakovité) a ľudoopy (gibonovité a hominidovité). Ľudoopy, ako orangutany, gorily a šimpanzy, sú vývojovo najbližšie k človeku, no nie sú jeho predchodcovia.

forward