Biopedia.sk logo
© Biopedia.sk 2024

Mäsožravce a plutvonožce

Autor:
Publikované dňa:
Upravené dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Mäsožravce a plutvonožce. [cit. 2024-12-05]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/zivocichy/masozravce-a-plutvonozce>.

Rad: Mäsožravce link

Mäsožravce (Carnivora) majú pevnú kostru, na končatinách sú ostré pazúry. Rezáky sú ostré a malé, očné zuby sú veľké a ohnuté. Posledný črenový zub v hornej čeľusti a prvá stolička v dolnej čeľusti sú najsilnejšie a nazývajú sa trháky. Mäsožravce majú dobre vyvinutý sluch a čuch. Majú pachové žľazy. Sú väčšinou celkom odkázané na mäsitú potravu. Stavbou tela a veľmi vyspelou nervovou sústavou sú dobre prispôsobené potrebe chytať živú, často veľmi opatrnú a rýchlu korisť.

Čeľaď: Lasicovité link

Lasicovité (Mustelidae) sú malé až stredne veľké mäsožravce s predĺženým telom, krátkymi nohami a hustou srsťou, do ktorej patria lasice, kuny, jazvece, vydry a rosomáky. Je to najpočetnejšia čeľaď mäsožravcov. Väčšina lasicovitých je samotárska, nočná a aktívna počas celého roka.

Lasica myšožravá (Mustela nivalis) dosahuje dĺžku 11–28 cm, chvost 1–4 cm. Stavbou tela pripomína hranostaja. Žije v Eurázii, severnej Afrike a Amerike. Živí sa najmä drobnými hlodavcami a hmyzom. Hniezda si robí v norách drobných zemných cicavcov.

Lasica myšožravá
Lasica myšožravá

Hranostaj čiernochvostý (syn. lasica hranostaj, Mustela erminea) dosahuje dĺžku 16–29 cm, chvost 6–12 cm. Chodidlá krátkych končatín sú v zime husto osrstené. Výrazný farebný sezónny dimorfizmus. Čierny koniec chvosta ostáva aj pri zimnom sfarbení. Výmena letnej srsti prebehne za niekoľko dní. Hranostaj žije na väčšej časti severnej pologule. Je veľmi dravý. Živí sa najmä drobnými hlodavcami, menej hmyzom a plodmi. Vie sa šplhať po stromoch a výborne pláva.

Hranostaj čiernochvostý
upravené; pôvodný autor: soumyajit nandy from Kolkata, India, zdroj, CC BY-SA 2.0
Hranostaj čiernochvostý

Tchor tmavý (Mustela putorius) dosahuje dĺžku 35–45 cm, chvost 10–13 cm. Má pretiahnuté, ale zavalité telo na krátkych nohách. Obrysová srsť je hrubá a lesklá, na zadnej polovici tela predĺžená. Obýva lesostepi a stepi Európy a severozápadnej Afriky. Živí sa najmä drobnými hlodavcami. Loví aj žaby a žubrienky. Robí si zásoby potravy. V čase nebezpečenstva vystrekuje ostro páchnuce výlučky. Hrabe si krátke jednoduché nory. Najlepšie mu vyhovujú lesostepi. Zdomácnenej forme sa hovorí fretka.

Tchor tmavý
Tchor tmavý

Kuna hôrna (Martes martes) dosahuje dĺžku 32–58 cm, chvost 17–26 cm. Žltá škvrna pod hrdlom sa končí klinovito. Pazúry sú dlhé, zahnuté. Podsrstie je svetlosivé. V zime sú pätové mozole zakryté tvrdou srsťou. Žije vo väčšej časti Európy a v Ázii. Aktívna je najmä v noci. Živí sa hrabošmi, hmyzom a lesnými plodmi. Kuna sa vyhýba ľudským sídlam.

Kuna hôrna
Kuna hôrna

Jazvec lesný (Meles meles) dosahuje dĺžku 62–72 cm, chvost 15–19 cm. Na silných hrabavých nohách má mocné pazúry. Všežravosťou je poznačená aj stavba chrupu. Žije vo väčšej časti Európy a v palearktickej Ázii. Hrabe si hlbšie nory, v ktorých strávi väčšiu časť života. Je aktívny v noci. Živí sa plodmi, hmyzom a drobnými cicavcami. Pred zimným spánkom sa mu vytvára hrubá vrstva tuku. Obýva pásmo teplejších lesov.

Jazvec lesný
Jazvec lesný

Skunk smradľavý (Mephitis mephitis) meria asi 40 cm. Jeho podchvostové pachové žľazy vylučujú ostro páchnucu látku. Skunk si ňou značkuje teritórium a slúži mu aj ako účinná zbraň, ktorá môže nepriateľa aj trvalo oslepiť.

Skunk smradľavý
upravené; pôvodný autor: Wallace Keck, zdroj, CC0
Skunk smradľavý

Rosomák severský (Gulo gulo) s dĺžkou 90 cm patrí medzi najväčších zástupcov čeľade. Má pretiahnuté telo, silné končatiny, širokú a zaoblenú hlavu, malé oči a krátke zaoblené uši, pričom jeho hustá, tmavá, olejová srsť je vysoko hydrofóbna. Žije v odľahlých oblastiach boreálnych lesov a subarktickej a alpskej tundry severnej pologule, najviac v severnej Kanade, Aljaške, Škandinávii a západnej Sibíri. Je prevažne mäsožravý a živí sa hlavne mršinou, pričom môže uloviť aj korisť oveľa väčšiu, než je on sám.

Rosomák severský
Rosomák severský
Čeľaď: Psovité link

Psovité (Canidae) sú stredne veľké mäsožravce, ku ktorým zaraďujeme domáce psy, vlky, kojoty, líšky, šakaly a ďalšie druhy. Psovité sa vyznačujú dlhými ňufákmi, vzpriamenými ušami, zubami prispôsobenými na drvenie kostí a rezanie mäsa, dlhými nohami a huňatými chvostmi. Sú prevažne sociálne, žijú v rodinných jednotkách alebo malých skupinách. Rozmnožuje sa typicky len dominantný pár a mláďatá sú vychovávané v podzemných brlohoch. Psovité sa vyskytujú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a komunikujú pomocou pachových signálov a vokalizácií.

Vlk dravý (Canis lupus) dosahuje dĺžku 1,1–1,4 m, chvost 30–45 cm. Sfarbenie srsti podlieha silnej individuálnej a geografickej variabilite. Žije v Eurázii a v severnej Amerike vo svorkách až do založenia rodiny. Živí sa najmä kopytníkmi a zdochlinami. Má veľký lovný okrsok, na ktorom obstojí len zdravá a fyzicky zdatná zver. V populáciách kopytníkov robí selekciu lovom v ich okrajových vekových kategóriách, ktoré určujú zdravé zloženie populácie. Z vlka vypestoval človek psa. Krížence so psom dávajú plodné potomstvo.

Vlk dravý
Vlk dravý

Pes dingo (Canis lupus dingo) dosahuje dĺžku 1 m. Predkami dinga sú psy, ktoré ľudia doviezli do Austrálie asi pred 8 000 rokmi. Psy zdiveli a ustálil sa z nich druh žltohnedej farby.

Pes dingo
Pes dingo

Šakal zlatý (Canis aureus) je psovitý mäsožravec pochádzajúci z Eurázie, s dĺžkou tela okolo 80 cm. Má rôznofarebnú srsť od bledo krémovej v lete po tmavo hnedú v zime. Je menší ako vlk, s kratšími nohami, chvostom a menej výrazným čelom. Žije v dolinách, pri riekach, jazerách a pobrežiach, a nezriedka hľadá potravu pri ľudských obydliach. Je veľmi prispôsobivý, živí sa ovocím, hmyzom, malými cicavcami a vtákmi. V súčasnosti sa rozširuje do strednej a severovýchodnej Európy.

Šakal zlatý
Šakal zlatý

Kojot prériový (Canis latrans) je charakteristické zviera Ameriky. Pôvodne žil na západných rovinách a na skalnatých náhorných plošinách severného Mexika. Za posledných štyristo rokov sa však nesmierne rozšíril. Je to veľmi prispôsobivé zviera. Kojot žerie všetko. Chytá hlodavce, vtáky a plazy, skonzumuje aj hmyz a mrciny, zbiera aj žalude a obhrýza kaktusy. Pri love na väčšiu korisť sa spojí viac kojotov a zver si nadháňajú, takže si s ňou ľahko poradia.

Kojot prériový
upravené; pôvodný autor: Christina Butler from Georgia, United States, zdroj, CC BY 2.0
Kojot prériový

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes) dosahuje dĺžku 0,6–0,8 m, chvost 30–50 cm. Sfarbenie a telesné rozmery podliehajú veľkej variabilite. Žije v Eurázii, severnej Afrike a Severnej Amerike. Živí sa najmä zdochlinami, myšami a drobnou poľovnou zverou, ale aj hmyzom a lesnými plodmi. Pri love uprednostňuje choré zvieratá. Je aktívna prevažne v noci. Často sa u nej vyskytuje besnota.

Líška hrdzavá
upravené; pôvodný autor: The Forest Vixen's CC Photo Stream, zdroj, CC BY 2.0
Líška hrdzavá
Čeľaď: Mačkovité link

Mačkovité (Felidae) sa vyznačujú svalnatými telami, vysúvateľnými pazúrmi a ostrými zubami prispôsobenými na trhanie mäsa. Na rozdiel od psovitých majú krátke, robustné telá a sú výhradne mäsožravé. Väčšina druhov je samotárska a loví pomocou prepadov alebo stopovania koristi. Žijú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy, pričom sa prispôsobili rôznym prostrediam, od lesov a saván po púšte a hory. Mačky majú výborný nočný zrak a citlivé fúzy, ktoré im pomáhajú pri love a orientácii v tme.

Mačka divá (Felis silvestris) dosahuje dĺžku 50–75 cm, chvost 25–40 cm. Tupo zakončený huňatý chvost má 8–12 tmavých krúžkov. Je zavalitejšia ako domáca mačka. Žije v Európe a Malej Ázii. Je veľmi plachá a neprivyká k človeku. Aktívna je za súmraku a v noci. Obýva lesy rozličného typu. Nie je predkom mačky domácej, aj keď sa s ňou kríži. Mačka domáca bola domestikovaná na Blízkom východe približne pred 9 000 rokmi a pochádza z dnes ešte stále žijúceho druhu mačky divej africkej.

Mačka divá
Mačka divá

Mačka divá africká (Felis lybica) je menšia mačkovité šelma s pieskovito sivou srsťou, s bledými vertikálnymi pruhmi po bokoch a okolo tváre. Uši sú červenkasté až sivé s malými štetcami na špičkách. Dĺžka tela samcov je 47–59 cm, chvost má dĺžku 26–36 cm, samice sú menšie. Žije v Afrike, západnej a strednej Ázii, a v rôznych biotopoch, od púští po savany.

Mačka divá africká
Mačka divá africká

Rys ostrovid (Lynx lynx) dosahuje dĺžku 0,8–1,3 m, chvost 10–25 cm. Po bokoch hlavy má "bokombrady", konce ušníc sú osrstené štetôčkami. Chvost je krátky. Na juhu areálu je škvrnitosť výraznejšia než pri severných populáciách. Žije v Európe, v Malej a centrálnej Ázii. Pri vyhľadávaní koristi sa viac orientuje zrakom a čuchom než ostatné mačkovité mäsožravce. Na korisť nestriehne ako väčšina mačiek, ale za ňou sliedi. Živí sa najmä zajacmi a malými kopytníkmi. Obýva prevažne hlboké lesy.

Rys ostrovid
Rys ostrovid

Puma americká (Puma concolor) je najväčšia severoamerická mačkovitá šelma. Dosahuje dĺžku 2 m, chvost 80 cm. Rozšírená je od severnej časti Britskej Kolumbie na východ po Quebec a na juh po Magalhaesov prieliv. V tomto areáli obýva lesy arktického a mierneho pásma, tropický dažďový les, stepi ale aj oblasti polopúští. Na veľkej časti areálu je už vyhubená. Živí sa drobnými cicavcami, kopytníkmi, vtákmi a pod. Pri love sa pružne pohybuje na skalách, v korunách stromov aj na zemi.

Puma americká
upravené; pôvodný autor: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga), zdroj, CC BY-SA 3.0
Puma americká

Gepard štíhly (Acinonyx jubatus) sa od ostatných mačkovitých šeliem odlišuje tým, že si nemôže zatiahnuť pazúry. Po celom tele je jednoducho čierno bodkovaný. Gepard je skvelý bežec, na krátke vzdialenosti dosahuje rýchlosť až 100 km/h. Loví hlavne kopytníky ako antilopy a pod. Kedysi žili gepardy po celej Afrike okrem pralesov, v Ázii od Arabského polostrova po Indiu. Ázijské gepardy sú už vyhubené.

Gepard štíhly
Gepard štíhly

Ocelot veľký (Leopardus pardalis) je najhojnejšou mačkou Južnej a Strednej Ameriky. Niektoré oceloty sú len o niečo väčšie ako domáce mačky. Pralesné oceloty bývajú tmavšie s veľkými škvrnami, oceloty z otvorených stepných oblastí sú svetlejšie s menšími škvrnami. Všetky oceloty dobre lezú po stromoch. Lovia všetko, čo vládzu premôcť. Kožušina z ocelota je jedna z najhľadanejších kožušín škvrnitých mačiek.

Ocelot veľký
Ocelot veľký

Leopard škvrnitý (Panthera pardus) a panter označuje jedno a to isté zviera. Samce majú mohutnejšiu stavbu tela a väčšiu hlavu (panter). Samice sú menšie a majú štíhlejšiu hlavu (leopard). Aj odlišnosť v zafarbení je len farebná odchýlka v rámci jedného druhu. Čierne leopardy sa vyskytujú hlavne v Ázii, škvrnité leopardy v Afrike. Leopardy sa živia hlavne kopytníkmi strednej veľkosti.

Leopard škvrnitý
Leopard škvrnitý

Jaguár americký (Panthera onca) je jedinou veľkou mačkou žijúcou na americkom kontinente. Je zavalitejší ako leopard, má kratšie končatiny a kratší chvost. Hmotnosťou sa vyrovná tigrovi. Jaguára nájdeme v hustom pralese, v riedkom buši alebo na polopúšťach južnej Argentíny či amerického juhozápadu. Dobre sa vie šplhať po stromoch. Na korisť útočí skokom zo stromu. Aj jaguáre majú svoje farebné odchýlky – čierne alebo biele so škvrnami.

Jaguár americký
Jaguár americký

Tiger džungľový (Panthera tigris) je najväčšia žijúca mačkovitá šelma pochádzajúca z Ázie. Má silné, svalnaté telo, oranžovú srsť s čiernymi pruhmi a veľkú hlavu s mocnými čeľusťami. Tigrie poddruhy obývajú rôzne typy lesov od Ruska po juhovýchodnú Áziu. Ako vrcholový predátor loví najmä kopytníky. Je samotársky, okrem obdobia párenia. Samice rodia 2–3 mláďatá, ktoré zostávajú s matkou približne dva roky. Dnes patrí tiger medzi najviac ohrozené zvieratá.

Tiger džungľový
Tiger džungľový

Lev púšťový (Panthera leo) dostal prezývku "kráľ zvierat". Pre samce je typická veľká hriva, samice ju nemajú. Lev obýva zväčša otvorené krajiny porastené kríkmi a s roztrúsenými stromami. Je jedinou mačkovitou šelmou, ktorá žije v skupinách. Členovia skupiny spolupracujú pri love a korisť potom spoločne zožerú. Lev dokáže na krátku vzdialenosť bežať rýchlosťou až 60 km/h.

Lev púšťový
Lev púšťový
Čeľaď: Medveďovité link

Medveďovité (Ursidae) sú veľké mäsožravce, ktoré došľapujú na zem celým chodidlom. Pazúry su nevtiahnuteľné. Okrem toho je pre ne typický dlhý ňufák, malé zaoblené uši, chlpatú srsť a krátky chvost. Sú väčšinou všežravé. Sú samotárske, aktívne cez deň alebo noc, a majú výborný čuch. V zime hibernujú v brlohoch, no nie sú praví zimní spáči, pretože ich telesná teplota klesá len mierne.

Medveď hnedý (Ursus arctos) dosahuje dĺžku 1,7–2,5 m, chvost 6–14 cm. Zvyčajne váži do 360 kg, no výnimočne aj 500 kg. Obýva pásmo lesov Eurázie. Živí sa lesnými plodmi, hmyzom, larvami mravcov, hľuzami rastlín a zdochlinami. Výnimočne sa môže stať mäsožravým. Pomerne dobre sa vie prispôsobiť rušivým vplyvom civilizácie. Zimné brlohy si buduje hlavne pod vývratmi stromov. Na Slovensku je jeho populácia stabilná a v posledných rokoch rastie. Americký poddruh sa nazýva medveď hnedý grizly (U. arctos horribilis). Medvede grizly sú známe svojou mohutnosťou, majú výrazný hrb na pleciach, ktorý je tvorený svalmi potrebnými na hrabanie a silné pazúry, ktoré používajú na lov a hľadanie potravy.

Medveď hnedý
Medveď hnedý

Medveď baribal (Ursus americanus) dosahuje dĺžku 1,2–2 m a hmotnosť najviac do 300 kg. Je zväčša čierno sfarbený. Vyskytuje sa hlavne v Severnej Amerike. Živí sa predovšetkým rôznymi lesnými plodmi a drobnými stavovcami. V lesoch je pomerne hojne rozšírený a dokáže sa rýchlo prispôsobiť. Často napáda aj táboriská a snaží sa dostať aj do zatvorených áut.

Medveď baribal
Medveď baribal

Medveď biely (Ursus maritimus) je najväčším druhom medveďa, dospelé samce vážia 300–800 kg. Obýva Arktídu a priľahlé oblasti, žije na morských ľadovcoch. Má bielu alebo žltkastú srsť, čiernu kožu a hrubú vrstvu tuku, ktorá ho izoluje pred chladom. Medvede biele sú prevažne samotárske. Živia sa prevažne tuleňmi a rybami, dobre vedia plávať. Aktívne sú po celý rok, nespia ani v zime. Sú považované za zraniteľný druh, ohrozený zmenou klímy, ktorá spôsobuje úbytok morského ľadu.

Medveď biely
upravené; pôvodný autor: Amstrup, Steven/USGS, zdroj, CC0
Medveď biely

Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) je druh medveďa, ktorý je endemický v Číne. Charakteristická je svojou čierno-bielou srsťou a zaobleným telom. Váži medzi 100 až 115 kg a meria 1,2 až 1,9 metra. Pandy sa prevažne živia bambusom, čo z nich robí takmer výlučne bylinožravce. Sú samotárske zvieratá a komunikujú prostredníctvom čuchu. Vďaka úspešným ochranárskym snahám bol stav pandy veľkej v roku 2016 preklasifikovaný z "ohrozeného" na "zraniteľný".

Panda veľká
Panda veľká
Čeľaď: Hyenovité link

Hyenovité (Hyaenidae) sú stredne veľké až veľké mäsožravce, charakteristické svojou robustnou stavbou tela, silnými čeľusťami a schopnosťou rozdrviť kosti. Majú často výrazné sociálne štruktúry a žijú v rôzne veľkých skupinách. Hyeny sú prevažne zdochlinožravé, ale niektoré druhy sú aj predátory.

Hyena škvrnitá (Crocuta crocuta) sa vyskytuje najmä v subsaharskej Afrike. Môže dosahovať výšku v kohútiku až 91 cm a hmotnosť do 86 kg. Má žltkastú až hnedú srsť s tmavými škvrnami. Tento druh je sociálny a žije v klanoch vedených dominantnými samicami. Hyeny škvrnité sú známe svojou schopnosťou loviť v skupinách, no živia sa aj zdochlinami.

Hyena škvrnitá
Hyena škvrnitá

Rad: Plutvonožce link

Plutvonožce (Pinnipedia) sa druhotne prispôsobili vodnému prostrediu. Končatiny majú plutvovitý tvar, nos zakrpatel, zredukovali sa ušnice, vyvinul sa sval na zatváranie nozdier. Dýchajú pľúcami. U niektorých druhov sa očné zuby premenili na kly. Živia sa mäsitou stravou, preto sú niekedy nazývané aj vodné mäsožravce.

Čeľaď: Uškatcovité link

Uškatcovité (Otaniidae) sú mäsožravce dokonale prispôsobené na život vo vode. Končatiny majú skrátené a na konci premenené na plutvy, ktoré sú veľmi pohyblivé a schopné vykonávať takmer kruhovité pohyby.

Najznámejším zástupcom je uškatec kalifornský (syn. u. tmavý, Zalophus californianus), pôvodom zo západnej Severnej Ameriky, rozšírený od juhovýchodnej Aljašky po stredné Mexiko. Samce dorastajú do dĺžky 2,5–2,7 m a vážia okolo 350 kg, zatiaľ čo samice sú menšie, s dĺžkou okolo 2,1 m a hmotnosťou približne 100 kg. Živia sa rôznymi druhmi rýb a hlavonožcov, pričom ich predátormi sú kosatky a žraloky. Sú veľmi inteligentné a ľahko sa dajú vycvičiť, preto sa často využívajú v zábavnom priemysle a námorných operáciách.

Uškatec kalifornský
Uškatec kalifornský
Čeľaď: Tuleňovité link

Tuleňovité (Phocidae) majú prúdnicovité telo, pokryté krátkou, hrubou srsťou. Ramená a nohy sú premenené na silné plutvy. Mnohé druhy žijú na pobrežiach a blízko nich vo všetkých oceánoch sveta. Tulene sa rodia na ľadových kryhách a samice sa o svoje mláďatá starajú v priemere od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

Tuleň obyčajný (Phoca vitulina) žije v miernych a arktických pobrežných oblastiach severnej pologule. Dosahuje dĺžku 1,85 m a hmotnosť až 168 kg. Má hnedú, striebornobielu, svetlohnedú alebo šedú farbu s charakteristickými nozdrami do tvaru V. Živí sa rybami, mäkkýšmi a kôrovcami.

Tuleň obyčajný
Tuleň obyčajný

Tuleň fúzatý (Erignathus barbatus) žije v Arktickom oceáne a jeho okolitých oblastiach. Dosahuje dĺžku 2,1–2,7 m a hmotnosť asi 430 kg. Jeho najvýraznejším znakom sú husté fúzy, ktoré používa na hľadanie potravy na dne mora. Živí sa hlavne mäkkýšmi, rybami a krevetami. Tuleň fúzatý je kľúčovou potravou pre medvede biele a dôležitý pre Inuitov, ktorí využívajú jeho kožu na výrobu rôznych predmetov.

Tuleň fúzatý
Tuleň fúzatý

Tuleň mníšsky (Monachus monachus) patrí medzi najohrozenejšie druhy tuleňov na svete. Pôvodne bol rozšírený v Stredozemnom mori a rozmnožoval sa na plážach, ktoré sú dnes turistickými centrami. Dospelé jedince dorastajú do 2,4 metra a vážia okolo 300 kg. Živí sa rybami a mäkkýšmi.

Tuleň mníšsky
Tuleň mníšsky
Čeľaď: Mrožovité link

Mrožovité (Odobenidae) sú veľké plutvonožce, vyznačujúce sa veľkými hornými očnými zubami, z ktorých sa vyvinuli až 75 cm dlhé kly. V súčasnosti prežíva len jeden druh.

Mrož ľadový (Odobenus rosmarus) žije v severných častiach Atlantického a Tichého oceánu. Dospelé jedince dosahujú hmotnosť až 2 000 kg a dĺžku až 3,6 m. Farba kože sa mení od hnedastej po takmer ružovú. Na zvráskavenom tele majú pomerne málo srsti, ale hrubá podkožná vrstva tuku ich chráni pred chladom arktického mora. Živia sa hlavne mäkkýšmi, ktoré vyhľadávajú na morskom dne pomocou dlhých a citlivých fúzov. Mrože obývajú plytké vody nad kontinentálnymi šelfami, kde trávia veľa času na ľadových kryhách. Mrož je dôležitým druhom pre ekosystém Arktídy a má významné miesto v kultúre mnohých pôvodných obyvateľov, ktorí ho lovia pre mäso, tuk, kože a kly.

Mrož ľadový
upravené; pôvodný autor: Bill Hickey, U.S. Fish and Wildlife Service, zdroj, CC0
Mrož ľadový

Zopakuj si

Nasledujúce otázky sú interaktívne. Klikni na otázku a zobrazí sa ti minitest. Pozor, správnych odpovedí môže byť viacero!

Ďalšie články

Spevavce

Spevavce

Spevavce sú iným pomenovaním pre rad vrabcotvarých – najpočetnejší rad vtákov, rozšírených po celej Zemi. Väčšina spevavcov sú dobrí letci. Majú podobnú anatomickú stavbu tela a hlavne podobne usporiadané hlasové ústroje, takže dokážu spievať. Patria sem napríklad čeľade: drozdovité, sýkorkovité, vrchárkovité, lastovičkovité, pinkovité, vrabcovité, škovránkovité, strnádkovité, penicovité, brhlíkovité, muchárovité, strakošovité, škorcovité, trsteniarikovité, trasochvostovité, krkavcovité.

Cicavce - vajcorodce, vačkovce a placentovce

Cicavce - vajcorodce, vačkovce a placentovce

Cicavce sú v mnohých znakoch najdokonalejšie stavovce prispôsobené životu na suchej zemi, ale druhotne aj vo vode. Charakteristické sú stálou telesnou teplotou, srsťou a zdokonalenou nervovou sústavou a starostlivosťou o potomstvo. Delia sa na vajcorodce a živorodce. Vajcorodce kombinujú znaky , cicavcov a plazov. U živorodcov vývin mláďat prebieha v tele matky. Živorodce sa delia na vačkovce a placentovce, ktoré využívajú placentu na výživu zárodku.

Hmyzožravce, netopiere, hlodavce a dvojitozubce

Hmyzožravce, netopiere, hlodavce a dvojitozubce

Hmyzožravce zahŕňajú čeľade ježovité, piskorovité a krtovité, napriek svojmu pomenovaniu sú väčšinou všežravce a často žijú pod zemou. Netopiere, ktoré zahŕňajú podkovárovité a večernicovité, sú jedinými lietajúcimi cicavcami a používajú echolokáciu. Hlodavce sú najpočetnejším radom cicavcov s hlodavými rezákmi a zahŕňajú vevericovité, bobrovité, plchovité, hrabošovité, myšovité a dikobrazovité. Dvojitozubce majú stále rastúce rezáky a zahŕňajú zajacovité.

Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Veľryby sú najväčšie vodné cicavce s vretenovitým telom a plutvovitým chvostom. Patria sem čeľade: veľrybovité, vráskavcovité, narvalovité, vorvaňovité a delfínovité. Sirény sú vodné bylinožravce s chvostom zakončeným plutvou, a zahŕňajú lamantínovité a dugongovité. Chobotnatce s čeľaďou slonovité sú najväčšie suchozemské cicavce s chobotom a veľkými klami. Slabozubce zahŕňajú rôznorodé čeľade leňochovité, mravčiarovité a pásavcovité.

Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Nepárnokopytníky sú bylinožravé cicavce s nepárnym počtom prstov na nohách a robustným telom. Patria sem čeľade: tapírovité, nosorožcovité a koňovité. Párnokopytníky majú párny počet prstov na nohách a sú významné pre človeka ako lovná zver aj domestikované zvieratá. Delia sa na neprežúvavce s jednoduchým žalúdkom, medzi ktoré patria hrochovité a sviňovité, a prežúvavce so zloženým žalúdkom, kam patria čeľade ťavovité, jeleňovité, turovité a žirafovité.

Primáty

Primáty

Primáty sú skupina prevažne stromových živočíchov s piatimi prstami na nohách a vyvinutým zrakom, ktoré sa živia ovocím, semenami a niektoré aj mäsom. Nižšie primáty, ako lemurovité, okáľovité a lorisovité, majú veľké oči a pazúry. Vyššie primáty sa delia na tri nadčeľade: širokonosé opice (vrešťanovité a malpovité), úzkonosé opice (mačiakovité) a ľudoopy (gibonovité a hominidovité). Ľudoopy, ako orangutany, gorily a šimpanzy, sú vývojovo najbližšie k človeku, no nie sú jeho predchodcovia.

forward