Nepárnokopytníky a párnokopytníky

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Nepárnokopytníky a párnokopytníky. [cit. 2024-09-10]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/zivocichy/neparnokopytniky-a-parnokopytniky>.

Rad: Nepárnokopytníky link

Nepárnokopytníky (Perissodactyla) boli na Zemi rozšírené v období treťohôr. Ako ich názov napovedá, na nohách majú nepárny počet prstov, pričom os končatiny prechádza 3. prstom. Majú robustné telo, dlhé končatiny a často veľkú hlavu. Sú bylinožravé, s prispôsobenými zubami na drvenie rastlín. Všetky nepárnokopytníky majú kopytá ma prstoch zadnej končatiny.

Čeľaď: Tapírovité link

Tapírovité (Tapiridae) sú starobylá skupina cicavcov s charakteristickými stredne dlhými, robustnými nohami a chobotovito predĺženou hornou perou, ktorá im umožňuje uchopovať potravu. Svojím vzhľadom pripomínajú malé slony, avšak taxonomicky sú bližšie príbuzné koňovitým.

Tapír indický (Tapirus indicus) meria asi 2 m a váži 250–320 kg. Má čierne predné a zadné časti tela a biely stred, čo mu poskytuje maskovanie. Je veľmi plachý a aktívny je najmä v noci. Výborne pláva a pri nebezpečenstve sa vie ponoriť. Jeho strava pozostáva prevažne z listov, výhonkov a ovocia. Vyskytuje sa v juhovýchodnej Ázii, najmä v Thajsku, Malajzii a na Sumatre.

Tapír indický
Tapír indický
Čeľaď: Nosorožcovité link

Nosorožcovité (Rhinocerotidae) sú veľké zvieratá s jedným, prípadne dvoma rohmi na vrchu nosa. Telo majú pokryté hrubou pancierovitou kožou, ktorá zarastá riedkou srsťou, nohy majú hrubé a krátke. Napriek tomu, že sú to bylinožravce, sú pri stretnutí s človekom veľmi agresívne a nebezpečné.

Nosorožec pancierový (Rhinoceros unicornis) dosahuje dĺžku 4 m a hmotnosť až 2,7 tony. Žije v juhovýchodnej Ázii, najmä v Indii a Nepále, kde obýva trávnaté pláne, močiare a lesy v blízkosti riek. Dojem pancierového tela vytvárajú veľké záhyby hrubej kože, ktorá ho chráni pred pichľavými pralesovými rastlinami. Nosorožce sa najradšej zdržiavajú v blízkosti vody, kde sa často kúpu a valia v bahne, aby si chránili kožu pred parazitmi a slnečným žiarením.

Nosorožec pancierový
Nosorožec pancierový

Nosorožec ostrorohý (Diceros bicornis) má na nose dva rohy, z ktorých predný je dlhší, môže dosahovať dĺžku až 1,5 metra. Vyčnievajúca horná pera slúži nosorožcom pri spásaní trávy a obhrýzaní konárov, čo im umožňuje získať potravu aj z vyššie položených rastlín. Rozšírené sú od Sahary smerom na juh, najmä v savanách a suchých oblastiach Afriky. Nosorožec ostrorohý je považovaný za ohrozený druh kvôli ilegálnemu pytliactvu a úbytku prirodzených biotopov.

Nosorožec ostrorohý
Nosorožec ostrorohý
Čeľaď: Koňovité link

Koňovité (Equidae) sú charakteristické dlhými končatinami zakončenými jedným prstom, ktorý je chránený kopytom. Majú robustné telo s dlhým krkom a hlavou so silnými čeľusťami prispôsobenými na konzumáciu tráv a iných rastlín. Srsť je krátka a hustá, často s hrivou a chvostom zakončeným dlhými štetinami. Niektoré druhy tejto čeľade boli zdomácnené a hrajú významnú úlohu v ľudskej histórii ako pracovné a jazdecké zvieratá.

Kôň domáci (Equus caballus) bol domácim zvieraťom už u Indoeurópanov, s nimi sa dostal do Indie už okolo roku 2 000 p.n.l. Jeho rozličné rasy boli vyšľachtené z viacerých divých foriem.

Kôň domáci
Kôň domáci

Najrozšírenejším druhom somára je somár domáci (Equus asinus), známy tiež ako osol. Tento druh bol domestikovaný už pred tisíckami rokov a dnes sa vyskytuje na celom svete. Somár domáci je využívaný ako pracovné zviera, hlavne v oblastiach s chudobnejšími pôdnymi podmienkami, kde sa využíva na nosenie bremien, orbu a iné poľnohospodárske práce.

Somáre sa krížia s koňmi, no ich krížence sú neplodné. Mulice sú krížence samca somára s kobylou. Keď sa kríži žrebec so somáricou, krížence sa nazývajú muly. Oba krížence zdedia čo do postavy viac z matky, kým povahovo naopak. Mulice bývajú veľké ako kôň, ale sú oveľa vytrvalejšie a skromnejšie.

Somár domáci
upravené; pôvodný autor: Adrian Pingstone, zdroj, CC0
Somár domáci

Zebra vrchovská (Equus zebra) je stredne veľká zebra, ktorá dosahuje výšku v kohútiku okolo 1,2–1,5 m a váži 240–370 kg. Má výrazné čiernobiele pruhovanie, ktoré je u každého jedinca unikátne a slúži na maskovanie pred predátormi. Žije v hornatých oblastiach Južnej Afriky, najmä v suchých a skalnatých prostrediach. Tieto zebry sa zvyčajne zoskupujú v malých čriedach pozostávajúcich z jedného dominantného samca, niekoľkých samíc a ich mláďat. Potravu tvoria hlavne trávy, ale konzumujú aj listy a kôru stromov.

Zebra vrchovská
Zebra vrchovská

Rad: Párnokopytníky link

Párnokopytníky (Artiodactyla) sú charakteristické tým, že oporu tela im tvoria iba dva predné prsty (3. a 4. prst). Pritom majú aj typickú stavbu kostí chodidla a zápästia. Väčšine druhov sa vyvíjajú rohy alebo parohy. Rohy nepodliehajú výmene, rastú zvieratám po celý život a vo väčšine prípadov sa zakladajú rovnako pri samcoch ako pri samiciach. Parohy sú spravidla znakom sexuálneho dimorfizmu, sú rozvetvené a nie sú duté. Dozreté parohy sú tvrdé a zvieratá nimi v období ruje zvádzajú súboje.

Párnokopytníky mali od pradávna pre človeka nesmierny význam nielen ako lovná zver, ale aj ako domestifikované zvieratá.

Podrad: Neprežúvavce link

Neprežúvavce (Nonruminantia) inklinujú k všežravému spôsobu života a majú jednoduchý žalúdok. Potravu neprežúvajú.

Čeľad: Hrochovité link

Hrochovité (Hippopotamidae) sú čeľaď veľkých, ťažkých, semiakvatických kopytníkov, charakteristická veľkými hlavami a širokými ústami a nozdrami umiestnenými na vrchu nosa. Majú krátke, zavalité nohy a štvorprsté chodidlá. Na rozdiel od iných kopytníkov, všetky prsty používajú na chôdzu, pričom ich nohy nemajú kopytá, ale tvrdé spojivové tkanivo. Telo pokrýva hladká koža bez mazových a potných žliaz, takže sa rýchlo dehydratujú v suchých podmienkach. Majú veľké rezáky a očné zuby, ktoré rastú po celý život.

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) dorastá až do veľkosti 4,5 m a dosahuje váhu až 4 t. Je to spoločenské zviera, žije v malých skupinách. Hroch je vynikajúcim plavcom, prsty má spojené plávacou blanou, pod vodou vydrží 4–6 min. Potravu vychádza hľadať na zem v noci, živí sa najmä trávou a trstinou, ktorá rastie okolo vody.

Hroch obojživelný
Hroch obojživelný
Čeľaď: Sviňovité link

Sviňovité (Suidae) majú telo pokryté hustými štetinami a predĺžený nos, ktorý tvorí rypák. Mnohé druhy majú výrazné očné zuby, ktoré sú často zahnuté nahor a tvoria kly. Sú rozšírené po celom svete, s výnimkou Austrálie. Preferujú vlhké a močaristé lesy, kde sa často váľajú v bahne. Tento behaviorálny prejav im pomáha regulovať telesnú teplotu, keďže nemajú funkčné potné žľazy, a chrániť sa pred parazitmi.

Sviňa divá (Sus scrofa) dosahuje dĺžku 1–2 m, chvost 15–20 cm. Samce sú v kohútiku vyššie a majú aj väčšie očné zuby. Mláďatá sú svetlej farby s hnedými pozdĺžnymi pásikmi. Sviňa divá žije väčšinou v čriedach. Aktívna je prevažne v noci. Živí sa bukvicami, korienkami, hľuzami, larvami hmyzu, drobnými hlodavcami aj zdochlinami.

Sviňa divá
Sviňa divá
Podrad: Prežúvavce link

Prežúvavce (Ruminantia) sú potravne špecializované párnokopytníky. Ich zložitý žalúdok sa skladá zo 4 častí: bachor, čepiec, kniha a slez (pravý žalúdok). Rohy a parohy sú typickým znakom práve prežúvavcov.

Čeľaď: Ťavovité link

Ťavovité (Camelidae) sú čeľaď veľkých, bylinožravých cicavcov, ktoré majú dlhé nohy a štíhle krky. Nohy sú bez funkčných kopýt, namiesto toho majú prsty obalené širokou, kožovitou podložkou. Ich žalúdky sú štvordielne a ich horné pery sú rozdelené na dve samostatne pohyblivé časti. Sú už väčšinou domáce zvieratá, divé ťavy v súčasnosti žijú už len v mongolskej púšti Gobi a v niektorých častiach severozápadnej Číny.

Hrb na chrbte tiav je tvorený tukom, ktorý je obklopený vláknitým tkanivom. Tento tuk slúži ako zásoba energie, ktorú môže ťava využívať počas dlhých období bez potravy a vody. Keď je tuk metabolizovaný, produkuje energiu a tiež vodu, čo pomáha ťave prežiť v drsných púštnych podmienkach.

Ťava jednohrbá (Camelus dromedarius), známa ako dromedár, žije hlavne v púštnych oblastiach Afriky a Arabského polostrova. Má dlhý krk, úzku hruď a hrubú kožu s hnedým sfarbením. Samce dosahujú výšku 1,8–2,4 m a hmotnosť 400–690 kg, samice sú o niečo menšie. Tieto ťavy sú adaptované na život v extrémnych podmienkach, dokážu stratiť viac ako 30% telesnej vody a prežiť v suchých oblastiach. Používajú sa ako jazdecké a ťažné zvieratá, ich mäso a mlieko sú dôležité pre niektoré kmeňové kultúry.

Ťava jednohrbá
Ťava jednohrbá

Ťava dvojhrbá (Camelus bactrianus) má dva hrby na chrbte. Pochádza zo stepí strednej Ázie a chová sa od Číny po Turecko, pričom sa využíva ako ťažné zviera vďaka svojej odolnosti voči chladu, suchu a vysokým nadmorským výškam.

Ťava dvojhrbá
Ťava dvojhrbá

Lama huanako (syn. l. guanako, Lama guanicoe) je divoký druh lamy pôvodom z Južnej Ameriky, blízko príbuzný domestikovanej lame. Tento druh je vysoký 1 až 1,3 metra v kohútiku a váži 90 až 140 kg. Má svetlohnedú až tmavohnedú farbu s bielym spodkom a sivou tvárou. Huanako obýva stepi, krovinaté oblasti a horské oblasti Južnej Ameriky, vyskytuje sa v Andách a Patagónii. Živí sa bylinami, kríkmi a kaktusmi. Vyznačujú sa jemnou a teplou vlnou, ktorá je cenená pre svoje kvalitné vlákno.

Lama huanako
Lama huanako
Čeľaď: Jeleňovité link

Jeleňovité (Cervidae) sú u nás najrozšírenejšie voľne žijúce párnokopytníky. Všetky sú bylinožravé. Majú štíhle telo, dlhé nohy a väčšinou majú parohy, ktoré samce každoročne zhadzujú a znova im narastajú. Vyskytujú sa v rôznych biotopoch po celom svete.

Jeleň lesný (Cervus elaphus) dosahuje dĺžku 2–3 m, chvost 12–15 cm. Samice sú menšie. Na relatívne krátkej šiji sa vytvára v zime z bokov a zospodu hustá hriva. Počet výsad na parohu nezodpovedá veku. Na predĺženej tvárovej časti hlavy je veľká predočnicová jamka. Pôvodný areál rozšírenia je v Severnej Amerike a Eurázii. Jeleň má sklon k rozsiahlym sezónnym migráciám. U nás žije najmä v lesoch a horských oblastiach.

Jeleň lesný
Jeleň lesný

Srnec hôrny (Capreolus capreolus) dosahuje dĺžku 1–1,3 m, chvost 2–3 cm. Má relatívne krátke telo na štíhlych vysokých nohách a mierne predĺžený krk. Krátka hlava je ku koncu zúžená. Aj keď sú zadné nohy o niečo dlhšie ako predné, línia chrbta je rovná. Krátky chvost je skrytý v srsti. V zimnej a letnej farbe je značný rozdiel. Srnce žijú v Európe a v Ázii. Majú sklon k rozsiahlemu jesennému kočovaniu, ktorému predchádza tvorba čried. Uprednostňujú svetlé listnaté lesy a u nás prevažne nižšie polohy.

Srnec hôrny
Srnec hôrny

Daniel škvrnitý (Dama dama) dosahuje dĺžku 1,3–1,6 m, chvost 16–19 cm. Samice sú menšie. Predné nohy sú o niečo kratšie ako zadné, takže línia chrbta sa zdvíha mierne dozadu. Vrchná časť nosa medzi nozdrami je zarastená srsťou. V súčasnosti je areálom rozšírenia Európa po Pobaltie a Ukrajinu. Daniele sú náročné na soľ.

Daniel škvrnitý
Daniel škvrnitý

Los mokraďový (Alces alces) dosahuje dĺžku 2–3 m, chvost 4–5 cm. Samice sú podstatne menšie. Samce majú lopatkovité parohy, ktoré zhadzujú. Los je morfologicky a fyziologicky prispôsobený brodeniu v hlbokom snehu a mokradinách. Zrak má pomerne slabý, orientuje sa veľmi dobre sluchom a čuchom. Vyskytuje sa v Severnej Amerike a v severnej Európe. Nie je náročný na množstvo a kvalitu potravy. V minulosti sa los choval ako ťažné zviera na prepravu v močaristom teréne.

Los mokraďový
Los mokraďový

Sob polárny (syn. s. arktický, Rangifer tarandus) je druh pôvodný v arktických, subarktických, tundrových, boreálnych a horských oblastiach severnej Európy, Sibíri a Severnej Ameriky. Existuje niekoľko poddruhov, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou srsti. Sob má významnú ekologickú a kultúrnu hodnotu, je zdrojom potravy, oblečenia a prístrešia pre arktické obyvateľstvo.

Sob polárny
Sob polárny
Čeľaď: Turovité link

Čeľaď turovitých (Bovidae) zahŕňa stredne veľké až veľké bylinožravé cicavce, pre ktoré sú charakteristické trvalé, nevetviace sa rohy, ktoré rastú počas celého života. Turovité sú prežúvavce so štvordielnym žalúdkom, čo im umožňuje efektívne trávenie rastlinnej potravy. Mnohé druhy vytvárajú stáda, ktoré poskytujú ochranu a efektívne hľadanie potravy. Obývajú širokú škálu biotopov od saván po lesy a hory. Väčšina turovitých sa rozmnožuje sezónne a samice rodia len jedno mláďa.

Kamzík vrchovský (Rupicapra rupicapra) dosahuje dĺžku 1,1–1,3 m, chvost 3–8 cm. Samice sú o niečo menšie. Rohy sú na priečnom reze guľaté. Pohlavný dimorfizmus je nevýrazný. Rohy samice sú o niečo menej zahnuté. Dlhá srsť dodáva zvieratám robustnejší vzhľad. Stavba vysunutých očníc zväčšuje zorný uhol. V Európe žije kamzík len vo vyšších polohách. Je mimoriadne vnímavý na vyrušovanie. Zvyčajne sa vyhýba zľadovateným poliam a skalným sutinám s ostrými úlomkami.

Kamzík vrchovský
Kamzík vrchovský

Muflón lesný (Ovis musimon) dosahuje dĺžku 1,1–1,3 m, chvost 5–6 cm. Samice sú o niečo menšie. S ľahkou stavbou tela kontrastujú masívne rohy samcov. Malé rôžky sa výnimočne vyskytujú aj pri starých samiciach. Na rozdiel od ostatných druhov oviec je zafarbenie rohov hnedočierne. Šija samcov je pokrytá dlhou hrivou. Vyskytuje sa v predhoriach do 500–700 m n.m. Nemá rád vysoký sneh.

Muflón lesný
Muflón lesný

Zubor hôrny (Bison bonasus) dosahuje dĺžku 2,7 m, chvost 80 cm. Samice sú menšie. Zubor je zavalitý, s ťažkou masívnou hlavou. Široká predná časť hrude sa od kohútika zvažuje dozadu. Predná časť a hlava sú husto osrstené. Pôvodne žil hojne v Európe a v Ázii na stepiach a v listnatých lesoch. V roku 1923 žilo na svete len 56 kusov. V súčasnosti vďaka medzinárodnému zväzu na ochranu zubra počet jedincov stúpa. Zubor je vnímavý voči chorobám hovädzieho dobytka. Krížence zubra s veľkými plemenami hovädzieho dobytka používali veľmi úspešne ako výkonné záprahové zvieratá.

Zubor hôrny
Zubor hôrny

Byvol africký (Syncerus caffer) je veľký bylinožravec zo subsaharskej Afriky, s výškou v kohútiku 1 až 1,7 m a hmotnosťou 425 až 870 kg. Charakteristickým znakom sú mohutné rohy, ktoré sú u samcov na báze zliate do súvislého štítu. Sú známe svojou nepredvídateľnou povahou a nikdy neboli domestikované. Žijú v stádach a sú schopné sa brániť pred predátormi ako levy či krokodíly.

Byvol africký
Byvol africký

Antilopa impala (Aepyceros melampus) je stredne veľká antilopa, ktorá sa vyskytuje vo východnej a južnej Afrike. Dosahuje výšku v kohútiku 70–92 cm a hmotnosť 40–76 kg. Je známa svojím lesklým červeno-hnedým sfarbením. Samce majú štíhle, lyrovité rohy dlhé 45–92 cm. Impaly žijú v lesnatých oblastiach a na rozhraní medzi lesmi a savanou, pričom preferujú oblasti v blízkosti vody. Sú aktívne počas dňa. Impaly sú dôležitým zdrojom potravy pre mnohé africké predátory.

Antilopa impala
Antilopa impala
Čeľaď: Žirafovité link

Čeľaď žirafovité (Giraffidae) bola kedysi rozšírená po celej Eurázii a Afrike, dnes je obmedzená na subsaharskú Afriku. Okrem žiráf sem patria aj okapie. Žirafy žijú v otvorených savanách, zatiaľ čo okapie obývajú husté dažďové pralesy Konga. Spoločné črty zahŕňajú dlhý, tmavý jazyk, laločnaté očné zuby a kožou pokryté rohy, nazývané osikóny.

Žirafa štíhla (Giraffa camelopardalis) obýva savany, krovinaté oblasti a lesy v severnej a západnej Afrike. Dosahuje výšku 4,3 až 5,5 m. Má dlhé a veľké rohovité výrastky, tzv. osikóny, a u samcov sa nachádza aj tretí osikón nad očami. Žijú prevažne v Keni, Etiópii, Čade, Kamerune a Nigeri. V minulosti boli rozšírené od Senegalu až po Egypt, no dnes tvoria viac či menej izolované populácie, pričom celkovo patrí tento druh žiráf k najviac ohrozeným vyhynutím.

Žirafa štíhla
Žirafa štíhla

Zopakuj si

1. Prehltnutá potrava prežúvavcov napučiava v
arrow_forward_ios
2. Neprežúvavce
arrow_forward_ios
3. Prežúvavce
arrow_forward_ios
4. Nepárnokopytníky
arrow_forward_ios
5. Párnokopytníky
arrow_forward_ios

Ďalšie články

Mäsožravce a plutvonožce

Mäsožravce sú cicavce s ostrými pazúrmi a zubami prispôsobenými na trhanie mäsa, majú výborne vyvinutý sluch a čuch a väčšinou sa živia mäsitou potravou. Patrí sem päť hlavných čeľadí: lasicovité, psovité, mačkovité, medveďovité a hyenovité. Plutvonožce sú cicavce so skrátenými končatinami premenenými na plutvy, prispôsobené na život vo vode. Zahŕňajú tri hlavné čeľade: uškatcovité, tuleňovité a mrožovité. Plutvonožce sa živia rybami, mäkkýšmi a kôrovcami, a teda sú známe ako vodné mäsožravce.

Veľryby, sirény, chobotnatce a slabozubce

Veľryby sú najväčšie cicavce sveta prispôsobené životu vo vode s vretenovitým telom a plutvovitým chvostom. Patria sem čeľade: veľrybovité, vráskavcovité, narvalovité, vorvaňovité a delfínovité. Sirény sú vodné bylinožravé cicavce s chvostom zakončeným plutvou, s čeľaďami lamantínovité a dugongovité. Chobotnatce sú najväčšie suchozemské cicavce s dlhým pohyblivým chobotom a klami, zahŕňajúce čeľaď slonovité. Slabozubce zahŕňajú čeľade leňochovité, mravčiarovité a pásavcovité.

Primáty

Primáty sú skupina prevažne stromových živočíchov s piatimi prstami na nohách a vyvinutým zrakom, ktoré sa živia ovocím, semenami a niektoré aj mäsom. Nižšie primáty, ako lemurovité, okáľovité a lorisovité, majú veľké oči a pazúry. Vyššie primáty sa delia na tri nadčeľade: širokonosé opice (vrešťanovité a malpovité), úzkonosé opice (mačiakovité) a ľudoopy (gibonovité a hominidovité). Ľudoopy, ako orangutany, gorily a šimpanzy, sú vývojovo najbližšie k človeku, no nie sú jeho predchodcovia.

forward