Biopedia.sk logo
© Biopedia.sk 2024

Minerálne látky

Autor:
Publikované dňa:
Upravené dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Minerálne látky. [cit. 2024-11-08]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/clovek/mineralne-latky>.

minerálny prvokvýznam pre zdravieODD *zdroj v potravepríznaky nedostatkupríznaky nadbytku
Makroprvky
vápnikZúčastňuje sa na stavbe kostí a zubov, je nevyhnutný pre prenos nervových vzruchov, zrážanie krvi a činnosť svalov.1 gMlieko, syr, jogurt, mandle, rybySvalová ochabnutosť, bolesti chrbta, mäkké a krehké kosti, zlomeniny a osteoporóza.Nijaké: nadbytok vápnika sa nevstrebáva do tela.
chloridyChloridový anión sa zúčastňuje na udržiavaní rovnováhy tekutín a elektrolytov v tele. Nevyhnutný na tvorbu žalúdočnej kyseliny.3,4 gSoľ, morská soľPri bežnej strave sa nedostatok nevyskytuje.Nijaké: Nadbytočné chloridy sa vylúčia v moči.
horčíkDôležitá zložka kostí a zubov. Zúčastňuje sa na prenose nervových vzruchov, dôležitý pre svalové sťahy.350 mgOrechy, špenát, čierna čokoládaApatia, slabosť, kŕče a svalová triaška (tetánia), ktoré vedú až ku kŕčovitému záchvatu.Nie sú známe.
fosforZúčastňuje sa na tvorbe zdravých kostí a zubov a pomáha ich udržovať zdravé. Nevyhnutný na uvoľnenie energie v bunkách a vstrebávanie mnohých živín.1 gRyby, mäso, mliečne výrobkyNedostatok je vzácny, ale môže ho spôsobiť dlhodobé užívanie antacidových prípravkov.Nadmerný príjem fosforu môže negatívne ovplyvniť využitie vápnika, potláča sa vstrebávanie horčíka.
síraZložka dvoch esenciálnych aminokyselín, obsiahnutých v mnohých bielkovinách. Nachádza sa vo všetkých bunkách.800 mgCibuľa, cesnak, vajciaNedostatok nie je známy.Nijaké.
draslíkSpolu so sodíkom udržiava rovnováhu tekutín a elektrolytov a zdravý krvný tlak. Má vplyv na srdcový rytmus. Nevyhnutný na prenos všetkých nervových vzruchov.3,5 gBanány, zemiaky, špenátApatia, slabosť, zmätenosť a extrémny smäd. V ťažkých prípadoch srdcová arytmia a iné srdcové a dýchacie ťažkosti.Môže spôsobovať letargiu, pomalý tlkot srdca, ochrnutie a zlyhanie srdca.
sodíkSpolupôsobí s draslíkom pri regulácii rovnováhy tekutín, je nevyhnutný na nervovú a svalovú činnosť.2,4 gSoľ, spracované potravinyNedostatok je zriedkavý, ale môže viesť k nízkemu krvnému tlaku, dehydratácii a svalovým kŕčom.Zadržiavanie tekutín, vysoký krvný tlak, ktorý môže viesť až k infarktu. Zlyhanie srdca a obličiek.
Mikroprvky
chrómDôležitý na reguláciu hladiny cukru v krvi, zúčastňuje sa na úprave krvnej hladiny cholesterolu.120 µgBrokolica, hrozno, červené vínoMôže spôsobovať alergiu na glukózu a zvyšovať krvnú hladinu cholesterolu.Nie sú známe.
meďNevyhnutná na rast kostí a tvorbu spojivového tkaniva. Zlepšuje vstrebávanie železa z potravy. Prítomná v mnohých enzýmoch, chrániacich pred voľnými radikálmi.2 mgPečeň, orechy, semenáNedostatok je zriedkavý a väčšinou sa vyskytuje iba u nedonosených detí a novorodencov s poruchami vstrebávania.Vysoký príjem medi nie je pravdepodobný, nadbytok medi by však mohol poškodiť pečeň a obličky, a tak spôsobiť otravu.
fluoridyChráni pred kazením zubov.3,5 mgČaj, ryby, fluoridovaná vodaKazenie zubov.Slabé a škvrnité zuby, krehké kosti.
jódNevyhnutná súčasť hormónov štítnej žľazy.150 µgMorské riasy, morská soľ, rybyHrvoľ, niekedy aj hrubá pokožka a vlasy, apatia.Vysoký príjem môže spôsobiť hypertyreózu.
železoNevyhnutná zložka hemoglobínu a mnohých enzýmov zúčastňujúcich sa na energetickom metabolizme.15 mgČervené mäso, vajcia, ovsené vločky, špenátDýchavičnosť, únava, málokrvnosť z nedostatku železa, znížená odolnosť proti nákazám.K otrave železom väčšinou dochádza, keď si deti zmýlia tablety železa s cukríkmi.
mangánNevyhnutná zložka rozličných enzýmov, zúčastňujúcich sa na premene energie, sú prítomné pri tvorbe kostí a spojivového tkaniva.5 mgOrechy, čaj, obilninyNie sú známe.Nijaké: nadbytočný mangán je vylučovaný z tela.
molybdénNevyhnutná zložka enzýmov, zúčastňujúcich sa na syntéze DNA a RNA, pravdepodobne chráni pred kazením zubov.75 µgStrukoviny, obilniny, pečeňNedostatok nie je v praxi známy.Vysoký príjem molybdénu môže vyvolať nedostatok medi.
selénAntioxidant, chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Nevyhnutný na zdravý pohlavný vývoj.35 µgBrazílske orechy, ryby, vajciaNedostatok je zriedkavý. Zastavenie rastu, oneskorený pohlavný vývoj a znížená plodnosť.Vypadávanie vlasov, depigmentácia pokožky, únava.
zinokNevyhnutný na zdravý rast, rozmnožovanie a činnosť imunitného systému. Zúčastňuje sa na činnosti mnohých enzýmov.15 mgUstrice, hovädzie mäso, tekvicové semienkaStrata chuti do jedla, u dospievajúcich sa spomaľuje rast a vývoj a oslabuje sa imunitný systém.Nehrozí nebezpečenstvo, ak sa nepredávkujete umelým prípravkom.

* Odporúčaná denná dávka je založená na hodnote RDI (Recommended Daily Intake, odporúčaný denný príjem), ktorá je aktualizovanou hodnotou RDA (Recommended Dietary Allowance, odporúčaná výživová dávka). Údaje prebraté z webovej stránky Lenntech BV .


Zopakuj si

Nasledujúce otázky sú interaktívne. Klikni na otázku a zobrazí sa ti minitest. Pozor, správnych odpovedí môže byť viacero!

Ďalšie články

Dýchacia sústava

Dýchacia sústava

Dýchacia sústava človeka zabezpečuje výmenu plynov medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Samotná výmena prebieha v drobných pľúcnych mechúrikoch v pľúcnom tkanive, kde do krvi vstupuje vzdušný kyslík a vystupuje oxid uhličitý - produkt bunkového metabilizmu. Súčasťou dýchacej sústavy sú okrem pľúc aj dýchacie cesty - ústna a nosová dutina, hrtan, priedušnica a priedušky.

Tráviaca sústava

Tráviaca sústava

Tráviacu sústavu človeka tvoria orgány tráviacej rúry - ústna dutina, hltan, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo, konečník - a pomocné žľazy - slinné žľazy, podžalúdková žľaza a pečeň. Nazýva sa aj gastrointestinálny trakt (GIT). Pomocou tráviacej sústavy sa najprv mechanicky a potom enzymaticky rozkladá prijatá potrava na telu využiteľné látky. Nevyužitý materiál sa z tela vylúči von.

Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny sú účinné vo veľmi malých množstvách a uplatňujú sa ako súčasť enzýmových systémov pri premene látok. Niektoré sú pre život nevyhnutné. Potreba vitamínov je rozličná. Závisí najmä od veku, pohlavia, hmotnosti tela a od intenzity premeny látok. V každom ročnom období musíme preto dbať na dostatočný podiel ovocia a zeleniny, ale aj zložiek živočíšnej potravy, ktoré obsahujú väčšie množstvo vitamínov.

Výživa a metabolizmus

Výživa a metabolizmus

Pri posudzovaní potreby výživy nemožno brať do úvahy len množstvo ale treba dbať na to, aby zloženie potravy bolo správne. Pomer živín v potrave kolíše a je ovplyvnený osobnými, rodinnými a národnými zvykmi. Medzi základné zložky potravy patria bielkoviny, tuky, cukry, minerálne látky a vitamíny.

Vylučovacia sústava

Vylučovacia sústava

Pri metabolizme látok neustále vznikajú splodiny, ktoré by pri nahromadení pôsobili škodlivo. Preto je nevyhnutné tieto látky v potrebnej miere z tela vylučovať. Tak isto aj látky, ktoré sú pre telo potrebné, ale sa vyskytnú v nadbytku, treba vylúčiť. Vylučovanie prebieha najmä obličkami, pľúcami, kožou, pečeňou a tráviacou sústavou.

Hormonálna sústava

Hormonálna sústava

Látkové riadenie činnosti organizmu je fylogeneticky staršie ako nervové riadenie. Uskutočňuje sa prostredníctvom hormónov, ktoré sú nositeľmi chemickej informácie. Majú len riadiace účinky, nie sú teda ani zdrojom energie, ani stavebnou súčasťou živej hmoty. Hormonálna sústava predstavuje súbor tkanív a orgánov - endokrinných žliaz, ktoré hormóny produkujú.

forward