Minerálne látky

Autor:
Publikované dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2016. Biopedia.sk: Minerálne látky. [cit. 2024-07-19]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/clovek/mineralne-latky>.

minerálny prvokvýznam pre zdravieODD *príznaky nedostatkupríznaky nadbytku
Makroprvky
vápnikZúčastňuje sa na stavbe kostí a zubov, je nevyhnutný pre prenos nervových vzruchov, zrážanie krvi a činnosť svalov.1 gSvalová ochabnutosť, bolesti chrbta, mäkké a krehké kosti, zlomeniny a osteoporóza.Nijaké: nadbytok vápnika sa nevstrebáva do tela.
chloridyChloridový anión sa zúčastňuje na udržiavaní rovnováhy tekutín a elektrolytov v tele. Nevyhnutný na tvorbu žalúdočnej kyseliny.3,4 gPri bežnej strave sa nedostatok nevyskytuje.Nijaké: Nadbytočné chloridy sa vylúčia v moči.
horčíkDôležitá zložka kostí a zubov. Zúčastňuje sa na prenose nervových vzruchov, dôležitý pre svalové sťahy.350 mgApatia, slabosť, kŕče a svalová triaška (tetánia), ktoré vedú až ku kŕčovitému záchvatu.Nie sú známe.
fosforZúčastňuje sa na tvorbe zdravých kostí a zubov a pomáha ich udržovať zdravé. Nevyhnutný na uvoľnenie energie v bunkách a vstrebávanie mnohých živín.1 gNedostatok je vzácny, ale môže ho spôsobiť dlhodobé užívanie antacidových prípravkov.Nadmerný príjem fosforu môže negatívne ovplyvniť využitie vápnika, potláča sa vstrebávanie horčíka.
síraZložka dvoch esenciálnych aminokyselín, obsiahnutých v mnohých bielkovinách. Nachádza sa vo všetkých bunkách.800 mgNedostatok nie je známy.Nijaké.
draslíkSpolu so sodíkom udržiava rovnováhu tekutín a elektrolytov a zdravý krvný tlak. Má vplyv na srdcový rytmus. Nevyhnutný na prenos všetkých nervových vzruchov.3,5 gApatia, slabosť, zmätenosť a extrémny smäd. V ťažkých prípadoch srdcová arytmia a iné srdcové a dýchacie ťažkosti.Môže spôsobovať letargiu, pomalý tlkot srdca, ochrnutie a zlyhanie srdca.
sodíkSpolupôsobí s draslíkom pri regulácii rovnováhy tekutín, je nevyhnutný na nervovú a svalovú činnosť.2,4 gNedostatok je zriedkavý, ale môže viesť k nízkemu krvnému tlaku, dehydratácii a svalovým kŕčom.Zadržiavanie tekutín, vysoký krvný tlak, ktorý môže viesť až k infarktu. Zlyhanie srdca a obličiek.
Mikroprvky
chrómDôležitý na reguláciu hladiny cukru v krvi, zúčastňuje sa na úprave krvnej hladiny cholesterolu.120 µgMôže spôsobovať alergiu na glukózu a zvyšovať krvnú hladinu cholesterolu.Nie sú známe.
meďNevyhnutná na rast kostí a tvorbu spojivového tkaniva. Zlepšuje vstrebávanie železa z potravy. Prítomná v mnohých enzýmoch, chrániacich pred voľnými radikálmi.2 mgNedostatok je zriedkavý a väčšinou sa vyskytuje iba u nedonosených detí a novorodencov s poruchami vstrebávania.Vysoký príjem medi nie je pravdepodobný, nadbytok medi by však mohol poškodiť pečeň a obličky, a tak spôsobiť otravu.
fluoridyChráni pred kazením zubov.3,5 mgKazenie zubov.Slabé a škvrnité zuby, krehké kosti.
jódNevyhnutná súčasť hormónov štítnej žľazy.150 µgHrvoľ, niekedy aj hrubá pokožka a vlasy, apatia.Vysoký príjem môže spôsobiť hypertyreózu.
železoNevyhnutná zložka hemoglobínu a mnohých enzýmov zúčastňujúcich sa na energetickom metabolizme.15 mgDýchavičnosť, únava, málokrvnosť z nedostatku železa, znížená odolnosť proti nákazám.K otrave železom väčšinou dochádza, keď si deti zmýlia tablety železa s cukríkmi.
mangánNevyhnutná zložka rozličných enzýmov, zúčastňujúcich sa na premene energie, sú prítomné pri tvorbe kostí a spojivového tkaniva.5 mgNie sú známe.Nijaké: nadbytočný mangán je vylučovaný z tela.
molybdénNevyhnutná zložka enzýmov, zúčastňujúcich sa na syntéze DNA a RNA, pravdepodobne chráni pred kazením zubov.75 µgNedostatok nie je v praxi známy.Vysoký príjem molybdénu môže vyvolať nedostatok medi.
selénAntioxidant, chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Nevyhnutný na zdravý pohlavný vývoj.35 µgNedostatok je zriedkavý. Zastavenie rastu, oneskorený pohlavný vývoj a znížená plodnosť.Vypadávanie vlasov, depigmentácia pokožky, únava.
zinokNevyhnutný na zdravý rast, rozmnožovanie a činnosť imunitného systému. Zúčastňuje sa na činnosti mnohých enzýmov.15 mgStrata chuti do jedla, u dospievajúcich sa spomaľuje rast a vývoj a oslabuje sa imunitný systém.Nehrozí nebezpečenstvo, ak sa nepredávkujete umelým prípravkom.

* Odporúčaná denná dávka je založená na hodnote RDI (Recommended Daily Intake, odporúčaný denný príjem), ktorá je aktualizovanou hodnotou RDA (Recommended Dietary Allowance, odporúčaná výživová dávka). Údaje prebraté z webovej stránky Lenntech BV .


Zopakuj si

1. Funkcia vápnika
arrow_forward_ios
2. Významným zdrojom vápnika v strave sú
arrow_forward_ios

Ďalšie články

Vitamíny

Vitamíny sú účinné vo veľmi malých množstvách a uplatňujú sa ako súčasť enzýmových systémov pri premene látok. Niektoré sú pre život nevyhnutné. Potreba vitamínov je rozličná. Závisí najmä od veku, pohlavia, hmotnosti tela a od intenzity premeny látok. V každom ročnom období musíme preto dbať na dostatočný podiel ovocia a zeleniny, ale aj zložiek živočíšnej potravy, ktoré obsahujú väčšie množstvo vitamínov.

Výživa a metabolizmus

Pri posudzovaní potreby výživy nemožno brať do úvahy len množstvo ale treba dbať na to, aby zloženie potravy bolo správne. Pomer živín v potrave kolíše a je ovplyvnený osobnými, rodinnými a národnými zvykmi. Medzi základné zložky potravy patria bielkoviny, tuky, cukry, minerálne látky a vitamíny.

Vylučovacia sústava

Pri metabolizme látok neustále vznikajú splodiny, ktoré by pri nahromadení pôsobili škodlivo. Preto je nevyhnutné tieto látky v potrebnej miere z tela vylučovať. Tak isto aj látky, ktoré sú pre telo potrebné, ale sa vyskytnú v nadbytku, treba vylúčiť. Vylučovanie prebieha najmä obličkami, pľúcami, kožou, pečeňou a tráviacou sústavou.

forward