Vylučovacia sústava

Pri metabolizme látok neustále vznikajú splodiny, ktoré by pri nahromadení pôsobili škodlivo. Preto je nevyhnutné tieto látky v potrebnej miere z tela vylučovať. Tak isto aj látky, ktoré sú pre telo potrebné, ale sa vyskytnú v nadbytku, treba vylúčiť. Vylučovanie prebieha najmä obličkami, pľúcami, kožou, pečeňou a tráviacou sústavou.

Vylučovaciu sústavu tvoria:

  • obličky (renes; jedn.č. ren)
  • močovod (ureter)
  • močový mechúr (vesica urenaria)
  • močová rúra (urethra)

Súhrnným názvom urogenitálny trakt sa nazývajú spoločné odvodné cesty vylučovacej a pohlavnej sústavy.

Obličky

Obličky (renes; jedn.č. ren) sú párový orgán uložený po bokoch driekového oddielu chrbtice. Ich veľkosť u dospelého človeka je asi 12 x 6 x 3 cm. Majú typický fazuľovitý tvar, na povrchu sú obalené tukovým tkanivom.

Na reze obličiek môžeme rozoznať dve odlišné vrstvy:

  1. kôra - obsahuje nefróny
  2. dreň

Dreň obličky tvorí 8-18 pyramídových útvarov - obličkových ihlanov, ktoré základňou smerujú k povrchu a vrcholom dovnútra obličky. Vrcholy ihlanov objímajú obličkové kalichy, ktoré zbierajú definitívny moč vytvorený v nefrónoch. Kalichy ústia do obličkovej panvičky.

Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličky je nefrón. V obidvoch ľudských obličkách sú asi dva milióny nefrónov. Nefrón sa skladá z Malpighiho telieska a systému kanálikov. Malpighiho teliesko je tvorené Bowmanovým vačkom a klbkom krvných kapilár - glomerulom. Z kapilár glomerula sa pomerne pod veľkým tlakom filtruje tekutina z krvi do dutiny vačku. Zloženie tejto tekutiny je rovnaké ako zloženie krvnej plazmy bez bielkovín. Potom filtrát odteká do systému kanálikov, ktoré sú zložené z kanálikov I. a II. stupňa spojených Henleho kľučkou, a zberných kanálikov, ktoré sa spájajú do močovodu a ústia do močového mechúra. V tomto systéme kanálikov prebieha úprava primárneho moču, z ktorého sa postupným filtrovaním a zbavovaním vody stáva definitívny moč. Človek vylúči z tela za deň 1 až 1,5 l moču.

Niekedy sa Henleho kľučka nazýva aj Henleho slučka.

Močovod

Močovod (ureter) je tenká rúrka, ktorá vystupuje z obličkovej panvičky. Močovody sú dlhé asi 30 cm a ich stenami prechádzajú peristaltické vlny s frekvenciou 1-5 sťahov za minútu. To znamená, že moč do močového mechúra nevteká pasívne, ale je vtláčaný, čo je dôležité vtedy, ak je močový mechúr naplnený a musí prijať ešte ďalšie množstvo moču.

Močový mechúr a močová rúra

Močový mechúr (vesica urenaria) je dutý svalový orgán. Jeho objem je asi 500 ml, ale môže prijať aj väčšie množstvo moču. Už pri naplnení asi 150 ml človek pociťuje nútenie na močenie. Na dne močového mechúra začína močová rúra (urethra), ktorá začína svalom zvieračom. Vyprázdňovaním močového mechúra - mikcia - je vyvolané stúpajúcim tlakom v močovom mechúre. Stiahnutím steny močového mechúra a uvoľnením zvierača močovej rúry začne moč odtekať do močovej rúry. Močenie je riadené centrami v mieche.

Poruchy obličiek a odvodných ciest

Obličky sú orgán pre život nevyhnutne dôležitý. Ak sa zastaví ich činnosť, nastane rozsiahla porucha vnútorného prostredia - urémia - a postihnutý pomerne za krátky čas umiera. V takýchto prípadoch musí pacient chodiť na dialýzu, kde je napájaný na umelú obličku. Jeho krv sa vedie do špeciálneho prístroja, v ktorom sa zbavuje odpadových látok a očistená sa vracia späť do tela.

V močových cestách sa môžu nachádzať močové kamene, ktoré ich upchávajú. V súčasnosti sa účinne odstraňujú ultrazvukom, ktorý ich rozbije a menšie kamienky sa potom prirodzene vylúčia močom. "Blúdivé obličky" spôsobujú zmenu polohy obličky, a tým sa upchávajú odvodné cesty.