Autor: Peter Pančík
Publikované dňa:
Citácia: PANČÍK, Peter. 2017. Biopedia.sk: Príklad č. 5. [cit. 2024-12-21]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/priklady-z-mendelistickej-dedicnosti/priklad-5>.
Predpokladá sa, že hnedá farba očí dominuje nad modrou (H - h) a praváctvo nad ľaváctvom (P - p). Modrooký pravák sa ožení s hnedookou praváčkou. Majú dve deti. Jedno je hnedooký ľavák, druhé modrooký pravák. V druhom manželstve si tento muž zoberie ženu, ktorá bola tiež hnedooká praváčka. Má s ňou 9 detí - všetko praváci s hnedými očami.
Napíšte pravdepodobné genotypy muža a oboch žien.
Najprv si zapíšeme genotypy (1. manželstvo):
hhP- - muž
H-P- - 1. žena
H-pp - 1. dieťa (označené modrou farbou)
hhP- - 2. dieťa (označené žltou farbou)
V ďalšom kroku sa zameriame na recesívne znaky prvých dvoch detí. 1. dieťa je ľavoruké - pp, 2. dieťa je modrooké - hh. To nám napovie, že obaja rodičia musia mať pri obidvoch znakoch aspoň jednu alelu recesívnu, pretože len tak je možné dosiahnuť F1 generáciu s homozygotne recesívnym stavom pri úplnej dominancii. Keďže neznáme alely (reprezentované v zápise genotypov pomlčkou) sú v alelovom páre vždy po boku dominantnej alely P alebo H, s istotou môžeme za pomlčky dosadiť recesívne alely p alebo h. Genotypy rodičov overíme pokusným krížením, pričom predpokladáme, že muž má genotyp hhPp a žena z prvého manželstva HhPp:
Čiže už vieme, že muž má genotyp hhPp a jeho 1. žena HhPp.
Poďme na 2. manželstvo. To vyzerá nasledovne:
hhPp - muž
H-P- - 2. žena
H-P- - všetkých 9 detí
Z približných údajov o genotype môžeme predpokladať, že keď u všetkých deviatich detí sa prejavila dominantná alela (pre hnedú farbu očí aj pre pravorukosť), bude ich matka (teda mužova 2. žena) dominantný homozygot - HHPP.
Môžeme pristúpiť k zápisu kríženia rodičov:
Alternatívne kríženia link
V prípade, že by matka týchto deviatich detí bola v niektorom znaku (alebo v obidvoch) heterozygot, existuje väčšia či menšia pravdepodobnosť, že niektoré z jej detí bude mať modré oči alebo bude ľavoruké (ak má otec genotyp hhPp). Toto tvrdenie si dokážeme v nasledujúcich tabuľkách:
Až 1/2 detí (vyznačené modrou farbou) nevyhovuje danému genotypu H-P-.
1/4 detí (vyznačené modrou farbou) nevyhovuje genotypu H-P-.
Najviac, až 5/8 detí (vyznačené modrou farbou) nevyhovuje genotypu H-P-.
Keď to všetko zhrnieme, tak muž má genotyp hhPp, jeho 1. žena HhPp a jeho druhá žena s najväčšou pravdepodobnosťou HHPP.