© Biopedia.sk 2025

Oporná sústava živočíchov

Autor:
Publikované dňa:
Upravené dňa:

Citácia: PANČÍK, Peter. 2024. Biopedia.sk: Oporná sústava živočíchov. [cit. 2025-04-02]. Dostupné na internete: <https://biopedia.sk/zivocichy/oporna-sustava-zivocichov>.

Kostra živočíchov tvorí ochranu dôležitých orgánov pred poškodením a je pevnou a pohyblivou oporou tela a závesným aparátom pre pohybové orgány – svaly. Kostra môže byť:

  1. vonkajšia kostra – typická hlavne pre bezstavovce
  2. vnútorná kostra – typická hlavne pre stavovce

Vonkajšia kostra link

Vonkajšia kostra je ektodermálneho pôvodu a má ochrannú funkciu. Tvoria ju schránky, chitínová kutikula a rôzne panciere. Vonkajšia kostra je pevná a zväčša bráni rastu živočícha (živočích sa musí zvliekať).

Schránky sú vytvorené výlučkami pokožky, ktorých základom je uhličitan vápenatý, oxid kremičitý, chitín. Geologický význam majú tvarovo pestré mohutné schránky pŕhlivcov (napr. koraly), ktoré tvoria koralové útesy.

Ulity sú špirálovito zatočené vápenaté schránky, ktoré sú typické pre väčšinu suchozemských a sladkovodných mäkkýšov, ako sú ulitníky. Ulita rastie spolu s telom mäkkýša a poskytuje mu ochranu pred mechanickým poškodením, predátormi a nepriaznivými vonkajšími podmienkami. Zložená je prevažne z uhličitanu vápenatého, ktorý sa postupne ukladá do vrstiev, čím ulita spevňuje svoju štruktúru.

Lastúry sú schránky tvorené dvoma spojenými časťami (tzv. viečka), ktoré obklopujú telo lastúrnikov. Tvoria sa výlučkami plášťa živočícha a sú často spevnené vnútornými svalmi, ktoré umožňujú rýchle zatváranie a otváranie schránky. Lastúry tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri filtrácii vody, keďže tieto živočíchy sa živia filtrovaním potravy z vody, pričom cez otvory v lastúrach prechádza prúdenie vody.

Chitínová kostra článkonožcov, známa aj ako exoskelet, je pravou vonkajšou kostrou, ktorá im poskytuje mechanickú oporu, ochranu pred predátormi, fyzikálnymi vplyvmi prostredia a pomáha udržiavať tvar tela. Exoskelet sa skladá z niekoľkých vrstiev, pričom jeho vonkajšia časť je tvorená chitínovou kutikulou. Kutikula je pevná, ale zároveň pružná štruktúra, ktorá je zložená z chitínu a proteínov a je spevnená ďalšími minerálnymi látkami, ako je napríklad uhličitan vápenatý u kôrovcov. Exoskelet je rozdelený na segmenty, čo umožňuje pohyblivosť jednotlivých častí tela, pričom na ňu sa priamo upínajú svaly. Článkonožce pravidelne prechádzajú procesom zvliekania, počas ktorého sa zbavujú starého exoskeletu a tvoria si nový, väčší.

Vnútorná kostra link

Vnútorná kostra je produktom mezodermy alebo mezogley (hubky, mechúrniky). Poskytuje oporu pre pohybovú sústavu živočícha a neobmedzuje jeho rast.

U bezstavovcov vnútorná kostra predstavuje napr. ihlice hubiek alebo ostnatý pancier ostnatokožcov, kutikulárne vychlípeniny – lišty, na ktoré sa viažu svaly článkonožcov, chrupkovitá lebka hlavonožcov. Vnútorná kostra ostnatokožcov je zložená z vápenatých plátkov, ktoré sú spojené kĺbmi, čo im umožňuje flexibilný pohyb​.

Základom vnútornej kostry stavovcov je chrbtová struna (chorda dorsalis) endodermálneho pôvodu, ktorá je osou tela nižších stavovcov. Chorda sa pokladá za typ hydroskeletu. Hydroskelet je štruktúra, ktorá využíva tekutiny na udržanie tvaru a poskytnutie mechanického odporu. V prípade chordy sú to práve bunky s veľkými vakuolami, ktoré sú pod vysokým turgorovým tlakom. Tento tlak dodáva chorde jej charakteristickú pevnosť a pružnosť. Chordu majú všetky chordáty, aspoň v embryonálnom štádiu, no u niektorých skupín aj po celý život (kopijovce, kruhoústnice). Plášťovce majú chordu v larválnom štádiu.

Vo fylogenéze je postupne chorda zatláčaná chrbticou (columna vertebralis), ktorá je mezodermálneho pôvodu. U kruhoústnic je chorda dorsalis podporovaná čiastočnými chrupavkovitými stavcami. U drsnokožcov je chrbtica celá chrupavkovitá, čo poskytuje flexibilitu potrebnú pre pohyb vo vode. U chrupkokostnatých rýb je chrbtica kombináciou chrupavkovitých a kostených štruktúr. U kostnatných rýb, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov je chrbtica kostená, pevná a odolná a v mnohých prípadoch prispôsobená špecifickým spôsobom pohybu, ako je plávanie, let alebo beh.

Kostru stavovcov tvoria tri druhy spojivových tkanívväzivo, chrupka a kosť. Kosti sú medzi sebou pohyblivo spojené kĺbmi, čím sa zabezpečuje pohyb nielen jednotlivých častí tela, ale aj celého organizmu.

Kostru stavovcov tvoria tri funkčné celky:

  1. kostra hlavy – má pri živočíchoch rôzny tvar, špecifické časti (napr. zobák vtákov) a tvorí ju tvárová a mozgová časť
  2. kostra trupu – tvorí ju chrbtica a kostra hrudníka
  3. kostra končatín – končatiny sú dobre vyvinuté pri suchozemských stavovcoch – ich vývojové transformácie sú napr. plutvy alebo krídla

Oporná sústava jednobunkovcov link

Jednobunkovce nemajú klasickú kostru, no napriek tomu si udržiavajú stabilný tvar a pružnosť vďaka rôznym štruktúram na bunkovej úrovni. Schránky dierkavcov a mrežovcov sú zložené z minerálnych látok (najčastejšie sú zložené z uhličitanu vápenatého alebo oxidu kremičitého), ktoré tvoria tuhú ochrannú bariéru.

Zopakuj si

Nasledujúce otázky sú interaktívne. Klikni na otázku a zobrazí sa ti minitest. Pozor, správnych odpovedí môže byť viacero!

Ďalšie články

Krycia sústava živočíchov

Krycia sústava živočíchov

Krycia sústava je jednou z kľúčových orgánových sústav, ktorá zohráva významnú úlohu v ochrane organizmu pred vonkajšími vplyvmi, ako sú mechanické poškodenia, patogény či vysychanie. Zároveň reguluje teplotu, vylučovanie a zmyslové vnímanie prostredia. U mnohých živočíchov zároveň plní aj funkciu opornej sústavy, čo umožňuje pohyb a zachovanie tvaru organizmu.

Pohybová sústava živočíchov

Pohybová sústava živočíchov

Pohyb je základný prejav existencie živočíchov. Z hľadiska schopnosti pohybu rozlišujeme u živočíchov pasívny a aktívny pohyb. Pohyb jednobunkovcov je príkladom aktívneho nesvalového pohybu. Svalový pohyb sa vyvinul mnohobunkovcom počas fylogenézy ako významný prvok adaptácie organizmov na podmienky vonkajšieho prostredia. Svaly jednotlivých živočíšnych skupín sú rozlične organizované a usporiadané vzhľadom na spôsob života.

Dýchacia sústava živočíchov

Dýchacia sústava živočíchov

Funkciou dýchacej sústavy je zabezpečiť výmenu dýchacích plynov medzi organizmom a prostredím. Dýchacie orgány môžu zásobovať živočíchy kyslíkom priamo (dýchanie vzdušnicami) alebo nepriamo prostredníctvom dýchacích farbív (dýchanie pľúcnymi vačkami alebo pľúcami). Pľúcna alveola je základnou štruktúrnou a funkčnou jednotkou pre výmenu plynov medzi organizmom a prostredím u cicavcov.

Obehová sústava živočíchov

Obehová sústava živočíchov

Obehové sústavy zabezpečujú pohyb a rozvoz telových tekutín. U najjednoduchších mnohobunkovcov nie je vytvorená špecializovaná sústava na rozvoz telových tekutín, telová tekutina sa prelieva pri pohyboch tela. V ďalšom vývoji sa vytvárajú rôzne typy obehových sústav. Princípe rozlišujeme otvorený a uzavretý cievny systém. Pri uzavretom systéme prúdi krv systémom ciev. Všetky chordáty majú uzavretý cievny systém, ktorého centrálnou časťou je srdce.

Tráviaca sústava živočíchov

Tráviaca sústava živočíchov

Funkciou tráviacej sústavy je umožniť živočíchovi je príjem potravy z prostredia a následne túto potravu mechanicky a chemicky spracovať na využiteľnú formu. V závislosti od stupňa dosiahnutého fylogenetického vývoja organizmov a typu potravy môžu byť rôznym spôsobom modifikované aj orgány, ktoré tieto procesy zabezpečujú. Tieto rozdiely úzko súvisia aj so spôsobom výživy, podľa ktorého rozdeľujeme živočíchy na bylinožravé, mäsožravé a všežravé.

Vylučovacia sústava živočíchov

Vylučovacia sústava živočíchov

Funkciou vylučovacej sústavy je odstraňovať z tela odpadové látky látkovej premeny (metabolity) a udržiavať tak rovnováhu vnútorného prostredia - homeostázu. Najčastejším vylučovacím ústrojom bezstavovcov sú rôzne upravené nefrídie alebo Malpighiho rúrky. Vylučovacím ústrojom stavovcov sú obličky, ktoré tiež prechádzajú postupnou premenou ako v procese fylogenézy tak napr. aj v embryogenéze človeka.

forward